Elektroniczna legitymacja emeryta

26

ZUS oferuje emerytom elektroniczną wersję legitymacji. mLegitymację można ściągnąć poprzez mObywatela. Oznacza to koniec legitymacji plastikowych.

Każda osoba, która ma przyznaną emeryturę lub rentę oraz przez 1 stycznia 2023 roku posługiwała się legitymacją w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, teraz będzie miała udostępnioną automatycznie legitymację w wersji elektronicznej. Wydane przed 2023 rokiem legitymacje są też ważne do daty na nich umieszczonej.

– Te osoby mogą korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej. Nowi emeryci dostaną legitymację tylko w wersji elektronicznej – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Z legitymacji można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym. Żeby ją pobrać należy zalogować się do mObywatela, a następnie wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”. Jeśli dokument nie jest widoczny, należy zaktualizować aplikację.

mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. W celu potwierdzenia uprawnień i ulg należy pokazać ją na ekranie smartfonu. Jest to kolejny ktoś na drodze ZUS do elektronizacji kontaktów z klientami. Jeśli jednak ktoś nie ma możliwości skorzystania z elektronicznej formy legitymacji, wciąż ma szansę na wersję tradycyjną.

– Jeżeli ktoś bardzo będzie chciał dostać od nas legitymację w formie plastikowej karty – może ją uzyskać po złożeniu do nas wniosku na formularzu ERL – zapewnia Kowalska-Matis.

Źródło: materiały prasowe