TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rosja wprowadza przepisy kontrolujące korzystanie z internetu

Władimir Putin, prezydent Rosji podpisał nowelizację ustawy telekomunikacyjnej. Nowe przepisy będą ograniczały różne elementy korzystania z internetu i świadczenia usług z tym związanych. W ten sposób Kreml chce kontrolować użytkowników internetu w całym kraju.

Kreml walczył z anonimowością w internecie jeszcze przed zaatakowaniem przez Rosję Ukrainy. Jednak po inwazji sytuacja jeszcze się zaostrzyła. Z jednej strony szerzenie rosyjskiej propagandy wymaga odcinania odbiorców od innych źródeł, które pozwoliłyby weryfikować informacje. Z drugiej strony nakładane na Rosje sankcje odcinające dostęp od zachodnich usług uświadomiły użytkownikom internetu ciężar sytuacji. Niektórzy postanowili obchodzić zakazy używając VPN, ale teraz i to nie będzie proste.

Zamieszanie wokół VNP

Nowe przepisy nie zmieniają legalności korzystania z VPN. Jednak już wszelkiego rodzaju zachęcenia do korzystania z niego stało się nielegalne. Nie wolno także uczyć innych, jak z tego mechanizmu korzystać także poprzez poradniki tworzone na forach.

Jednocześnie w Rosji dopuszczane są jedynie te narzędzia, które mają lokalną certyfikację. Oznacza to, że w razie takiej potrzeby służby mogą otrzymać logi. Oznacza to, że legalnie dostępne VPN-y i tak posiadają furtkę, która pozwala służbom na poznanie tożsamości użytkownika.

Posiadacze Gmaila będą mieć problemy

Zgodnie z nowymi przepisami posiadający adres e-mail od zagranicznego dostawcy jak iCloud, Gmail, Outlook, nie mogą utworzyć konta w lokalnych usługach online. Oficjalnie mówi się, że chodzi o niemożność ustalenia tożsamości takiej osoby, gdyby dopuściła się przestępstwa. Oznacza to konieczność założenia również konta na rosyjskiej stronie.

Hosting nie dla każdego

Dodatkową kwestią jest wprowadzenie koncesjonowania usług hostingowych. Każdy usługodawca, który chce je oferować, musi uzyskać specjalne zezwolenie. W tym celu ma przekonać urzędników, że „dokonał wszelkich starań, aby wykluczyć nielegalną działalność swoich klientów”.

Użytkownicy podobnie jak w przypadku usług B2C trafiają do ogólnego rejestru. Zawiera on informacje o tym, dlaczego dana osoba zakupiła hosting oraz poświadczenie, że nie była ona wcześniej karana za działalność w internecie.

Poza tym administratorzy rosyjskich usług online będą zobowiązani to weryfikowania tożsamości nowych użytkowników w oparciu o dane paszportowe. Obowiązek taki wejdzie w grudniu 2023 r. Wprowadzony zostanie system kontroli na kształt ewidencji internautów.

W ten sposób internet, który jawi się na całym świecie jako ogólnodostępne i wolnościowe medium, w Rosji traci taki wydźwięk.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze