TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Romanse online a cyberbezpieczeństwo

NASK przygotował poradnik, który ma pomóc w bezpiecznym flirtowaniu w internecie. Jest to narzędzie wykorzystywane nie tylko do pracy czy zabawy, ale również do szukania partnerów czy partnerek, relacji, a nawet miłości. Dlatego dobrze mieć świadomość, z jakimi zagrożeniami można się wtedy spotkać.

„Internetowe love. Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo w relacjach online” to tytuł wydanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK poradnika. Jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy korzystają z internetu także w poszukiwaniu relacji romantycznych. W takim przypadku spotkać się można z oszustami i oszustkami.

W poradniku zagrożenia i mechanizmy oszustw przestawiono od strony technicznej, ale również psychologicznej. Niezależnie w jakim wieku są osoby, które nawiązują relacje romantyczne przez internet, jakiej są płci, czy w tym celu korzystają z portali randkowych czy z mediów społecznościowych, wszystkie mogą być narażone na „oszustwa romantyczne”.

– Wielu użytkowników internetu nie dostrzega zagrożenia, jakim są „oszustwa romantyczne”. Zdarza nam się usłyszeć lub przeczytać historie o osobach, które straciły w ten sposób ogromne sumy pieniędzy, ale zazwyczaj myślimy, że nas to z pewnością nie spotka. A jednak – statystyki pokazują, że ofiarami tego typu oszustw padają często ludzie z wyższym wykształceniem i mający już spore doświadczenie życiowe, zarówno kobiety, jak i mężczyźni – ostrzega Adam Marczyński, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji w NASK.

Romans przez internet? Tak, ale …

Na budujących relacje romantyczną przez internet czekają różne zagrożenia i pułapki. Dobrze mieć ich świadomość zanim będzie za późno.

– „Oszustwa romantyczne” mogą dotknąć każdego z nas. Tak naprawdę nigdy nie możemy mieć pewności, kto i w jaki sposób będzie próbował nasz oszukać lub wykorzystać. Opisane przez nas zagrożenia dotyczą nie tylko osób, które szukają swojej drugiej połówki w sieci, ale również tych, którzy po prostu używają komunikatorów, mediów społecznościowych czy innych rozwiązań technologicznych, np. do podtrzymania swoich intymnych relacji z partnerem lub partnerką – mówi Anna Kwaśnik, ekspertka NASK i współautorka poradnika.

Co może nas spotkać w internecie?

Oszustwo na „amerykańskiego żołnierza” – nazwa niby nie pozostawia wiele domysłów, ale warto wyjaśnić, że oszustwo w tym przypadku odbywa się poprzez stworzenie fikcyjnego profilu i niekoniecznie musi być to profil żołnierza. Jest to zawsze osoba szlachetna wykonująca pracę na rzecz innych. Może być to żołnierz, ale również lekarka a misji, uciekinier z obozu pracy czy dysydent z kraju ogarniętego wojną. Miłość jest jedynie przykrywką do wyciągnięcia pieniędzy, bo taka osoba w najmniej spodziewanym momencie informuje o swoich problemach finansowych.

Oszustwo na portalu randkowym – jest ogólniejszą nazwą tego, co w poprzednim przypadku też jest podstawą oszustwa. Oszuści pod przykrywką budowania relacji tworzą wieź z ofiarą, by potem prosić o pożyczkę, ale też posuwać się do szantażu lub kradzieży danych.

Sextortion czyli szantaż seksualny – jest kolejnym sposobem na wyłudzenie pieniędzy. Tym razem w grę wchodzi szantaż związany z ujawnieniem materiałów o charakterze seksualnym, które w trakcie nawiązywania romansu przesłała ofiara.

Revenge porn czyli zemsta porno – przestępstwo związane z ujawnieniem intymn ych, seksualnych materiałów ofiary, ale bez motywacji finansowej. Często jest to sposób zemsty partnera po rozstaniu. Te i inne informacje znajdują się w poradniku „Internetowe love. Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo w relacjach online”

Źródło: NASK

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...