TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Roaming nadal bez opłat w UE

W lutym 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie zasady RLAH, czyli Roam Like At Home – zasad roamingu w Unii Europejskiej, które pozwalają na swobodę korzystania z posiadanego abonamentu bez dodatkowych opłat w całej UE. 13 kwietnia 2022 r. opublikowano odpowiednie rozporządzenie.

Rozporzdządzenie, o którym mowa oznacza, że przedłużono dotychczasowe zasady korzystania z połączeń z urządzeń mobilnych (bez dodatkowych opłat) aż do 2032 r. Roaming w Unii Europejskiej nie zmienia się więc wraz z końcem obowiązywania dotychczasowego rozporządzenia.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że opłaty roamingowe w Unii Europejskiej były obniżane od 2006 r. Odpowiednie rozporządzenia (531/2012, 2015/2120, 2017/920) wprowadziły tym samym wyjątkowe rozwiązanie w skali świata. Obejmowało ono nie tylko Unię Europejską, ale też roaming w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie. We wszystkich tych krajach można było korzystać z połączeń telefonicznych i internetowych według stawek krajowych. Użytkownicy nie ponosili z tego żadnych dodatkowych opłat za połączenia głosowe, SMS-y oraz korzystanie z transmisji danych. Taką sytuację uznaje się za „uczciwe korzystanie z usług roamingu”.

Zasada RLAH od samego początku miała na celu poprawę swobody komunikowania na obszarze Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE/EOG) podczas okresowych podróży (np. wakacyjnego urlopu, czy wyjazdu służbowego). Taka forma korzystania z usług w roamingu w Unii Europejskiej jest powszechnie uważana za standardową.

Roaming w Unii Europejskiej

Dla operatorów wprowadzenie nowego rozwiązania oznaczało głównie zniesienie detalicznych opłat roamingowych. Warto tu dodać, że zdaniem Komisji Europejskiej roaming w Unii Europejskiej nie był uzasadniony ani względami technologicznymi ani ekonomicznymi. Ponadto w przypadku hurtowych opłat roamingowych wprowadzono dodatkowo nieprzekraczalne pułapy cenowe.

W lutym 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie obowiązującej zasady RLAH (Roam Like At Home) o kolejne 10 lat. Szybko też zawarte zostało porozumienie w tej sprawie.

– Bezpłatny roaming ułatwił komunikację podczas podróży po Europie i obniżył jej koszty, dzięki czemu stał się jednym z największych sukcesów jednolitego rynku cyfrowego. Jestem bardzo zadowolony, że prezydencja słoweńska osiągnęła porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim na czas, tak by zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa mogli nadal cieszyć się tą wymierną korzyścią umacniającą jedną z naszych najbardziej podstawowych wartości, czyli swobodny przepływ osób w UE – mówił wówczas słoweński minister administracji publicznej Bosztjan Koritnik.

Nowe rozporządzenie

13 kwietnia 2022 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowany został tekst rozporządzenia regulującego roaming w UE. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej numer 2022/612 z dnia 06.04.2022 r., uwzględnia wcześniejsze propozycje i utrzymuje obowiązujące rozwiązania. Roaming UE nie zmienia się.

Warto zaznaczyć, że przedłużenie obecnie obowiązującej sytuacji wprowadzono także z ograniczeniem czasowym. Roaming w UE uregulowany został do końca czerwca 2032 r. Podkreślenie wymaga też, że podobnie jak poprzednia regulacja, obecna obejmuje także roaming w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie.

Zgodnie z przepisami konsumenci będą też nadal otrzymywali informacje na temat wszystkich tych usług w ramach roamingu, które związane są z dodatkowymi kosztami

Znowelizowane przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2022 r.

Roaming w UE z ograniczeniami

Z punktu widzenia operatorów istotna może też okazać się informacja, że zgodnie z prawem roaming w UE i zasada RLAH podlegają pewnym ograniczeniom. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy abonent korzysta z usług w roamingu w niewłaściwy lub niestandardowy sposób.

W przypadku stwierdzenia przez operatora niestandardowego użycia, może on uruchomić mechanizm Polityki Uczciwego Korzystania (FUP – Fair Usage Policy).

Jeśli użytkownik ma abonament na telefon komórkowy z limitem transmisji danych, może z niego korzystać bez dodatkowych kosztów podczas podróży w obrębie UE. Limit danych będzie jednak również jego limitem w roamingu.

Źródło: uke.gov.pl, forsal.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...