TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bezpłatny roaming do 2032 roku

Bezpłatny roaming gwarantowany przez regulacje unijne zostanie przedłużony do 2031 r. Negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego podpisali w tej sprawie wstępne porozumienie.

Obecnie obowiązujące przepisy, dzięki którym mamy możliwość korzystania za granicą z telefonu na tych samych zasadach co w kraju, wygasają 30 czerwca 2022 r. Jednak bezpłatny roaming zostanie przedłużony.

– Bezpłatny roaming ułatwił komunikację podczas podróży po Europie i obniżył jej koszty, dzięki czemu stał się jednym z największych sukcesów jednolitego rynku cyfrowego. Jestem bardzo zadowolony, że prezydencja słoweńska osiągnęła porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim na czas, tak by zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorstwa mogli nadal cieszyć się tą wymierną korzyścią umacniającą jedną z naszych najbardziej podstawowych wartości, czyli swobodny przepływ osób w UE – powiedział słoweński minister administracji publicznej Bosztjan Koritnik.

Wstępne porozumienie podlega zatwierdzeniu przez Radę i cały Parlament Europejski.

– W 2017 roku zniesiono opłaty roamingowe. Dopilnowaliśmy dziś tego, że te korzyści będą towarzyszyły nam przez kolejne 10 lat, abyśmy podczas podróży w UE mogli utrzymywać kontakty, dzwonić, rozmawiać i korzystać z internetu bez dodatkowych kosztów – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

Nadal podróżując po krajach UE obywatele będą dzwonili, wysyłali wiadomości tekstowe i korzystali z internetu na takich samych zasadach, na jakich robią to u siebie w kraju i bez dodatkowych opłat. Poprawie ma ulec dostęp do zgłoszeń alarmowych na terenie Europy.

Zgodnie z przepisami konsumenci będą otrzymywali informacje na temat usług w ramach roamingu, które związane są z dodatkowymi kosztami

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku.

Źródło: forsal.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...