Rekomendacja o blokadzie ruchu internetowego dla cyberbezpieczeństwa

300
cyberbezpieczeństwo

Instytucjom państwowym wydano rekomendację „zablokowania ruchu internetowego do wybranych krajów”. Blokada ma trwać do 27 marca 2022r. Decyzja może zostać rozszerzona i przedłużona.

Na stronie rządowej pojawił się Komunikat Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa dotyczący blokowania ruchu internetowego do wybranych krajów.

Już na przełomie lutego i marca pojawiły się wytyczne CSIRT GOV  dotyczące, które mają minimalizować skutki ewentualnego cyberataku. Ma to związek z rosnącym zagrożeniem atakami typu DDoS.

Na terenie kraju obowiązuje też stopień alarmowy CHARLIE –CRP, który został przedłużony do końca marca.

Teraz odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo instytucje odpowiadając na kolejne informacje o cyberzagrożeniach, wystosowały kolejne zalecenia. Do instytucji administracji państwowej i operatorów infrastruktury krytycznej została przekazana rekomendacja dotycząca wdrożenia ww. wytycznych, tj. zablokowania ruchu z wybranych krajów. Na razie blokada obowiązuje do 27 marca, ale może zostać wydłużona.

Mogą też pojawić się rozszerzone wytyczne dotyczące zablokowania całego ruchu pochodzącego spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: gov.pl