TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rada ds. cyfryzacji przechodzi zmiany

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wprowadził zmiany na Radzie do spraw Cyfryzacji. Pojawiło się sporo kobiet. Przewodniczącą została dr Agnieszka Jankowska. W skład Rady weszły też Katarzyna Szymielewicz, dr Bianka Siwińska oraz dr hab. Katarzyna Kopczewska.

Rada ds. Cyfryzacji ma za zadanie wspieranie Ministerstwa Cyfryzacji i opiniowanie jego pracy.

– Zależy nam na efektywnej współpracy z najlepszymi na rynku ekspertami i ekspertkami. Cieszę się, że 4 wspaniałe specjalistki, znane ze swojego zaangażowania, wiedzy i profesjonalizmu, zgodziły się dołączyć do Rady. Jestem pewien, że pod kierownictwem dr Agnieszki Jankowskiej będzie ona intensywnie pracowała na rzecz realizacji kluczowych obszarów cyfrowego rozwoju Polski. Wierzę, że nowe członkinie Rady pomogą nam rozpoznawać przyszłość oraz szanse i zagrożenia, jakie ze sobą niesie – powiedział Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.

Powołania do Rady ds. Cyfryzacji

W nowym składzie Rady pojawiło się sporo kobiet.

Przewodniczącą Rady została dr Agnieszka Jankowska. Od niemal dwóch lat pełni funkcję wiceprezeski zarządu Fundacji Digital Poland. Od 2020 r. jest członkinią rady dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. Przewodnicząca ma duże doświadczenia w sektorach komercyjnym i publicznym. Działa intensywnie w zakresie komunikacji elektronicznej i polityki cyfrowej.

– Zależy mi na tym, aby prace Rady przynosiły konkretne efekty w postaci rekomendacji, dokumentów analitycznych i eksperckich. Rada będzie think-tankiem dla Ministerstwa i będzie dawała jego kierownictwu realne wsparcie we wszystkich obszarach prac. Cieszę się, że nowe kierownictwo Ministerstwa stawia na profesjonalną organizację prac i bardzo dziękuję za zaufanie – podkreśliła Agnieszka Jankowska, nowa przewodnicząca Rady ds. Cyfryzacji.

W skład Rady weszła też Katarzyna Szymielewicz– prawniczka, działaczka społeczna i publicystka. Jest współzałożycielką i prezeską Fundacji Panoptykon. Fundacja jako jedyna w Polsce kompleksowo zajmuje się problematyką praw człowieka i nowych technologii. Katarzyna Szymielewicz w latach 2012-2020 była wiceprzewodniczącą europejskiej sieci European Digital Rights.

Kolejną osobą powołaną do Rady ds. Cyfryzacji jest dr Bianka Siwińska – naukowczyni, aktywistka i menadżerka. Prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz Perspektywy Women in Tech, które działają na rzecz rozwijania potencjału kobiet w nowych technologiach. Twórczyni Pespektywy Women in Tech Summit – największego wydarzenia dla kobiet w technologiach w Europie.

W Radzie znalazła się również dr hab. Katarzyna Kopczewska. To profesorka Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Nauk Ekonomicznych w Katedrze Data Science. W latach 2012-2020 była prodziekaną WNE UW, a w kadencji 2020-2024 Senatorką UW. Kopczewska jest  stypendystką University of Glasgow.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze