TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Qualcomm kończy współpracę z Iridium

W mniej niż rok po głośnym ogłoszeniu na Consumer Electronics Show (CES), Qualcomm zakończył partnerstwo z firmą Iridium w dziedzinie technologii satelitarno-telefonicznej. Jak podaje Iridium, powodem był brak zainteresowania tą technologią ze strony producentów urządzeń.

W oświadczeniu, Iridium poinformowało, że współpraca zakończy się 3 grudnia, z inicjatywy Qualcomm. Po tym fakcie firma satelitarna będzie mogła bezpośrednio współpracować z innymi producentami chipów, twórcami systemów operacyjnych dla smartfonów oraz producentami urządzeń.

Qualcomm i Iridium nawiązali współpracę w okresie rosnącego zainteresowania bezpośrednią łącznością satelitarną z urządzeniami, a Apple zaprezentował tę funkcję we wrześniu 2022 roku. Firmy współpracowały nad integracją funkcji wiadomości satelitarnych i usług awaryjnych w platformy Snapdragon Qualcomm.

Iridium wytłumaczyło, że obie firmy odniosły sukces w rozwijaniu i demonstracji technologii, ale pomimo tego technicznego sukcesu, producenci smartfonów nie włączyli tej technologii do swoich urządzeń, co było powodem rozwiązania umowy przez Qualcomm.

Luke Pearce, starszy analityk z CCS Insight, zauważył, że ten ruch nie powinien być odbierany jako cios dla rynku satelitarno-telefonicznego. – To raczej jasne przyznanie, że droga oparta na standardach 3GPP NTN będzie preferowana przez większość, a istniejąca konstelacja LEO Iridium oparta na własnej technologii okazała się jej słabością.

Matt Desch, dyrektor generalny Iridium, również pozostał optymistycznie nastawiony do perspektyw technologii bezpośredniej komunikacji z urządzeniami, stwierdzając, że chociaż jest rozczarowany tym, że współpraca nie przyniosła natychmiastowych efektów, wierzy, że kierunek branży jest jasny i zmierza ku zwiększonej łączności satelitarnej w urządzeniach konsumenckich:

– Pod wodzą Apple, operatorzy sieci komórkowych i producenci urządzeń nadal planują z czasem zapewnić swoim klientom rozszerzony zasięg i nowe funkcje oparte na satelitach, a nasze globalne pokrycie i pewność regulacyjna sprawiają, że jesteśmy dobrze przygotowani do bycia kluczowym graczem na tym wschodzącym rynku. Doświadczenia użytkownika będą kluczowe dla ich sukcesu, a my udowodniliśmy, że możemy zapewnić niezawodną, globalną funkcjonalność użytkownikom mobilnym.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...