Prokuratorzy zajmą się cyberprzestępczością

406

Od połowy kwietnia w prokuratorze mogą powstać odrębne, wyspecjalizowane komórki zajmujące się między innymi błędami lekarskimi, cyberprzestępczością, przestępczością gospodarczą, finansowo-skarbową czy kryminalną. Prokurator Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej tłumaczy, że taką możliwość otworzyło rozporządzenie ministra sprawiedliwości, czyli regulamin wewnętrzny urzędowania prokuratur (Dz.U. z 2016 r. poz. 508).

Jaraszek tłumaczy, że: „Delegowanie prokuratorów posiadających kwalifikacje zawodowe do pełnienia obowiązków służbowych w takich specjalnych wydziałach i działach niewątpliwie pozytywnie wpłynie na poprawę jakości i sprawności prowadzonych postępowań przygotowawczych”.
Jacek Skała, szef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, o specjalizację upominał się od lat: „Problem ten nie był dostrzegany w Prokuraturze Generalnej, zwłaszcza w sferze najgroźniejszych zjawisk, które obecnie skupiają się wokół przestępczości gospodarczej i cyberprzestępczości. Jeśli stawiano na specjalizację, to w sprawach takich jak np. mowa nienawiści”.
Źródło: Gazeta Prawna