TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Projekt współpracy rozwojowej dla NCEC

Na zakończenie projektu współpracy rozwojowej na rzecz regulatora z Ukrainy odbyła się specjalna konferencja. Udział wzięli w niej Prezes UKE, Zastępca Prezesa UKE, Przewodniczący NCEC, jeden z Komisarzy NCEC, Koordynator Projektu oraz przedstawiciele NCEC i eksperci UKE.

Projekt współpracy rozwojowej Państwowej Komisji Regulacji Łączności Elektronicznej, Częstotliwości Radiowych i Usług Pocztowych Ukrainy (NCEC) prowadzony był od grudnia 2021 r. Zrealizowano w nim dwa warsztaty. Poświęcone były:

–  telekomunikacyjnej usłudze powszechnej,
– podstawom prawnym wspierania rozwoju szerokopasmowego Internetu w Polsce i UE,
– monitorowaniu realizacji inwestycji w sieci szerokopasmowe oraz obowiązków licencyjnych związanych z planowanym przydzieleniem w Polsce pasma 3,5 GHz,
– planowanym działaniom związanym z unikaniem zakłóceń wewnątrz- i poza- pasmowych dla systemów TDD,
– normom jakościowym w zakresie Internetu szerokopasmowego i sposobom ich monitorowania.

Działania podejmowane w ramach projektu miały wspierać NCEC w przygotowaniu dokumentów służących do wykonywania zadań. Było to chociażby studium algorytmu działań podejmowanych przez UKE na podstawie przepisów dotyczących dostępu do Internetu szerokopasmowego. Wspierano NCEC w opracowaniu struktury organizacyjno-technicznej, wymagań technicznych oraz obliczenia kosztów wdrożenia odpowiedniej aplikacji jako podsystemu systemu monitorowania jakości usług w Ukrainie.

Warsztaty prowadzone były dla przedstawicieli NCEC, ale brali w nich udział także przedstawiciele ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej. Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Podsumowanie projektu zaprezentowane w trakcie konferencji wskazuje, że zaplanowanie działania udało się zrealizować i najważniejsze tematy zostały omówione. Chociaż nie było to łatwe z uwagi na konieczność pracy zdalnej przez wojnę w Ukrainie. Obie strony zapowiedziały już kontynuację współpracy.

Źródło:uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...