TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Program prac EROD na lata 2021-2022

Podczas 46. posiedzenia plenarnego  Europejska Rada Ochrony Danych przyjęła program prac na lata 2021-2022. Jest on zgodny z priorytetami określonymi w Strategii EROD na lata 2021-2023. Pozwoli to na realizację strategicznych celów Rady.

46. Posiedzenie EROD odbyło się 9 marca 2021 r. W programie prac pojawiły się takie zagadnienia jak oświadczenie dotyczące rozporządzenia ws. prywatności i łączności elektronicznej, wytyczne ws. wirtualnych asystentów głosowych, a także wytyczne ws. pojazdów połączonych. Skutkowało to przyjęciem odpowiednich dokumentów.

W trakcie spotkania omówiono temat oświadczenia dotyczącego rozporządzenia ws. prywatności i łączności elektronicznej (rozporządzenia e-Privacy). Za dobry krok w kierunku finalizacji rozporządzenia EROD uznała przyjęcie porozumienia w sprawie mandatu negocjacyjnego Rady UE.

– Rozporządzenie w sprawie prywatności i łączności elektronicznej nie może – w żadnym wypadku – obniżać stopnia ochrony oferowanego w obecnej dyrektywie o prywatności i łączności elektronicznej oraz powinno uzupełniać RODO, zapewniając dodatkowe mocne gwarancje poufności i ochrony wszystkich rodzajów komunikacji elektronicznej – powiedziała Przewodnicząca EROD, Andrea Jelinek.

Przyjęto także wytyczne ws. wirtualnych asystentów głosowych. Mają na celu ustalenie wyzwań w przestrzeganiu przepisów przez wirtualnych asystentów głosowych. Przedstawią też zainteresowanym jak sobie z tym radzić. Wytyczne będą przekazane do konsultacji publicznych.

Pojawiła się ostateczna wersja wytycznych ws. pojazdów połączonych po konsultacjach publicznych. Koncentruje się ona na przetwarzaniu danych osobowych w związku z nieprofesjonalnym użytkowaniem pojazdów połączonych przez osoby, których one dotyczą.

Ponadto na posiedzeniu zostały omówione projekty decyzji stwierdzających odpowiedni stopień ochrony w Zjednoczonym Królestwie, które EROD otrzymała od Komisji Europejskiej. Przyjęto też wspólną opinię EROD i EIOD w sprawie zarządzania danymi (Data Governance Act).

Agenda 46. posiedzenia plenarnego EROD jest dostępna pod adresem:
https://edpb.europa.eu/sites/edpb/files/files/file1/09032021plen1.2agenda_public.pdf

Źródło: uodo.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...