Program Inteligentny Rozwój. Zwiększono budżet na pożyczki o 150 mln zł

425
fot. Pixabay

O 150 mln zł wzrośnie budżet na pożyczki dla firm z unijnego programu Inteligentny Rozwój. Taką informację podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Aneks do umowy zwiększający pulę środków został już podpisany.

W ciągu niespełna dwóch tygodni od uruchomienia naboru wniosków o pożyczkę dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa, złożono prawie tysiąc wniosków na kwotę ponad 500 mln zł. Wszyscy pośrednicy finansowi, którzy mają umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (współorganizatora projektu), już w części zakończyli nabory wniosków o pożyczki.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę, że z powodu bardzo dużego zainteresowania tym wsparciem – budżet zostanie zwiększony do 150 mln zła, a jeśli będzie taka potrzeba, to „nie jest to nasze ostatnie słowo”.

„Pośrednicy otrzymają dodatkowe fundusze, ale muszą przedtem ocenić pozytywnie co najmniej połowę złożonych wniosków. Zależy nam na tym, żeby przedsiębiorcy szybko otrzymali decyzję dotyczącą przyznania pożyczki, a potem pieniądze na konto ” – mówi szefowa resortu.

Pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Pożyczki są udzielane z dotacją, która spłaca całość oprocentowania – firma spłaca tylko otrzymany kapitał bez opłat i prowizji za ich udzielenie oraz obsługę, a spłata może być rozłożona nawet na 6 lat. O takie wsparcie mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Źródło: PAP