TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowy standard DVB-I

21 firm medialnych i technologicznych zrzeszyło się w inicjatywie, która prowadziła pilotaż nowego standardu telewizyjnego DVB-I. Testy zakończyły się powodzeniem. Teraz planowana jest ich kontynuacja, by sprawdzić, jak DVB-I poradzi sobie z kodowanymi kanałami.

W Niemczech zakończono I etap pilotażu nowego standardu telewizyjnego DVB-I. Inicjatywa DVB-I Pilot Germany zrzeszająca 21 firm medialnych i technologicznych przekazała, ze pierwsze próby zakończyły się sukcesem i planowane są kolejne.

DVB-I  to przede wszystkim możliwość współpracy ze wszystkimi najpopularniejszymi platformami dostarczania sygnału wideo. Pozwala to odbiorcom na jednej liście mieć treści z telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej, a także treści przesyłane drogą internetową przez sieci szerokopasmowe, światłowody czy 5G.

–   Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo wiele oczekiwań wobec pilotażu zostało spełnionych. Połączenie różnych usług na jednej liście zostało pomyślnie zrealizowane i zaprezentowane na pierwszych prototypowych telewizorach i aplikacjach mobilnych. Przejście z tradycyjnego odbioru na przekaz w streamingu, obiecujący czas przełączania między streamami, a także szybka integracja usług, takich jak HbbTV, przewodniki po programach, listy odtwarzania, DRM i Next Generation Audio działały bardzo imponująco – powiedział Remo Vogel z rbb, szef projektu DVB-I Pilot Germany.

Testy prowadzone w Niemczech nie są jedynymi, które sprawdzają możliwości technologii DVB-I. Podobne prowadzi koncern Mediaset byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Natomiast hiszpański nadawca publiczny RTVE na testowym multipleksie w Madrycie umożliwił dostęp do 11 kanałów. W jego ofercie stacje standardowe i transmisje z różnych meczów turnieju tenisowego – także w streamingu – umieszczone były na jednej liście właśnie dzięki DVB-I.

Testy DVB-I będą kontynuowane

We wrześniu 2022 roku rozpoczęto pierwszy etap pilotażu w Niemczech. Trwał do marca 2023 r. i teraz przedstawiane są z niego wnioski. W testy zaangażowało się 21 nadawców telewizyjnych i producentów sprzętu. Są to:
– ARD,
– Bayerische Medien Technik,
– Dolby,
– DVB,
– EBU,
– Fraunhofer Fokus,
– LG,
– Media Broadcast,
– MIT-xperts,
– OnScreen Publishing,
– ProSiebenSat.1 Media,
– rbb,
– RTL Deutschland,
– SES,
– Sofia Digital,
– Sony,
– TARA Systems,
– TP Vision,
– Vestel,
– WDR
– ZDF.

Z uwagi na powodzenie pierwszego etapu pilotażu planowane są dalsze testy. Rozszerzona ma zostać w nich lista dostawców treści dostępnych w standardzie DVB-I. Ponadto sprawdzane będą systemy uwierzytelniania dla usług abonamentowych oraz systemy DRM zabezpieczające prawa autorskie.

Kiedy DVB-I w Polsce?

W Polsce rozwojowi technologii DVB-I przygląda się operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej – Emitel.

– Standard DVB-I jest nowy. DVB-I to specyfikacja opisująca nowy sposób tworzenia listy programów w odbiorniku telewizyjnym, opracowana przez organizację DVB. DVB-I wygląda obiecująco, gdyż pozwala połączyć w jednym odbiorniku różne źródła sygnału w jedną kompleksową usługę dla widza – stwierdził Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny operatora radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel.

Jednak połączenie treści streamingowych i naziemnych można przeprowadzić także bez korzystania z DVB-I. Obecnie na jednej liście w kraju są stacje nadawane w DVB-T, DVB-T2 i w HbbTV.

Technologię HbbTV można odbierać posiadając telewizor obsługujący telewizję hybrydową (HbbTV), który jest podłączony do internetu. Tak nadawane są kanały to TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP World i Perszyj.

–  Emitel oferuje podobną usługę bazująca na HbbTV. Również jesteśmy w stanie połączyć treści z DVB-T/T2 z treściami z Internetu w jedną usługę. Prowadziliśmy takie testy na jednym z multipleksów, gdzie oprócz programów odbieranych naziemnie istnieje możliwość odbierania dodatkowych przez Internet. Nie wykluczamy kolejnych testów w przyszłości – zapowiada Mroczkowski.

Źródło: wirtualnemedia.plKlaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...