Piractwo intelektualne to zwykła kradzież. Szczególnie w czasach, gdy koszt dostępu do popkultury (Netflix, Spotify, Amazon Prime etc.) to kilkanaście złotych i szybkie łącze. Odnieśli się do tego operatorzy na ISP Forum grillując jednego z piratów.
Wprowadzenie do tematu jest następujące: 25-letni mężczyzna został skazany za prowadzenie serwisu internetowego z nielegalnymi filmami. Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrok pierwszej instancji. Orzeczono karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. Skazany ma również zapłacić ponad 47 mln zł właścicielom praw autorskich.
„Krajowy konkurent Netflixa skazany” – tak autor posta zatytułował swój wpis (razem z ironiczną emotikonką). Szybko dostrzeżono, że może pojawić się problem z wykonalnością orzeczonej kary. „wyrok jest śmieszny. I wręcz absurdalny w swojej niewykonalności”. Odpowiadający jest zdania, że skazany nie „nie zapłaci z tego ani złotówki”. W dyskusji odniesiono się też do praw i obowiązków spółek w Polsce.
Interesujący jest fakt, że temat rozwijał się w stronę prawa spadkowego. Ten wątek zapoczątkował wpis, że skazany powinien „[…] zabezpieczyć całą rodzinę, żeby nikt nie nabył czasem po nim spadku”. Późniejsza wymiana zdań to interpretacja prawa, czy istnieje obowiązek przyjęcia spadku (wraz z długiem), czy też nie.
Co ciekawe, apelację składała prokuratura, domagając się surowszej kary. Cieszy fakt, że zaczynamy dostrzegać znaczenie legalnego korzystania ze źródeł kultury i istotę własności intelektualnej.
Jesteś pasjonatem kultury? Znasz się na prawie karnym, na prawie spadkowym lub na prawie spółek handlowych? Dołącz do dyskusji na ISP Forum i podziel się swoją wiedzą!
Inne posty warte uwagi:
- Nowe stawki FTR – to już niestety oficjalne
- PKP – odmowa umieszczenia światłowodu w kanalizacji technicznej
- Uniwersalna platforma sprzętowa – wybierz pomiędzy EXOS a VOSS
- Domowe Systemy MESH do usług światłowodowych – DECO
- Instrukcja montażu na słupach nn
Zobacz też: