Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

5 milionów e-dowodów

Już ponad 5 milionów osób ma e-dowód. Wiele z nich wniosek składało online. Codziennie dokument odbierało prawie 10 tysięcy Polek i Polaków.

E-dowód jest dokumentem tożsamości z warstwą elektroniczną. Jest środkiem identyfikacji także w internecie. Warstwa elektroniczna pozwala na komunikację z administracją publiczną online. Umożliwia to elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

20 kwietnia został odebrany 5-milionowy e-dowód. Od momentu wprowadzenia tego rozwiązania do osiągniecia wyniku minęło 514 dni roboczych. Oznacza to, ze każdego dnia dowód z warstwą elektroniczną odebrało ponad 9,7 tysiąca osób.

– 5 004 410 – dokładnie tylu Polaków ma już w swoim portfelu lub kieszeni e-dowód. Przez ostatnie dwa lata najwięcej takich dokumentów odebrali mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W celu korzystania z warstwy elektronicznej należy aktywować ją przy odbiorze e-dowodu. W tym celu trzeba wymyślić dwa kody PIN. Jeden cztero- a drugi sześciocyfrowy. Potrzebne są do uwierzytelniania i podpisywania dokumentów przy pomocy e-dowodu.

Chociaż wiele osób składało wniosek także o e-dowód za pośrednictwem formularzy online, to 2 sierpnia zniknie taka możliwość.  To efekt wejścia w życie europejskich przepisów-rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.

Wszystkie państwa członkowskie UE będą zobowiązane  do umieszczania w dowodach odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Jedno i drugie trzeba będzie złożyć osobiście w urzędzie.

Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Wprowadzane zmiany nie wiążą się z koniecznością wymiany ważnych dotychczasowych dowodów na nowe.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...

1500 osób straci pracę w Spotify

Kolejna fala zwolnień Spotify. Ten największy serwis stremujący muzykę już w styczniu zwolnił 600...

Superkomputer dla każdego! Czy to możliwe?

Amazon postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy marzą o nim lub potrzebują  superkomputera. Nie trzeba...

Hawe zacieśnia współpracę z Infinerą 

Hawe Telekom wzmacnia współpracę z Infinerą – amerykańską firmą technologiczną działającą w obszarze łączności....