Prawo jazdy w aplikacji mobilnej. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało rozpoczęcie testów

519
fot. Pixabay

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało rozpoczęcie testów cyfrowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Dzięki temu kierowca podczas kontroli drogowej nie będzie musiał posiadać przy sobie fizycznego dokumentu. Konieczna będzie nowelizacja prawa.

Podczas konferencji prasowej Marek Zagórski, minister cyfryzacji zapowiedział że w aplikacji mObywatel pojawi się opcja o nazwie mPrawo Jazdy, która ułatwi funkcjonowanie kierowcom.

W aplikacji są wpisane wszystkie dane samochodu pochodzące z centralnej bazy danych, a także informacje na temat opłacenia obowiązkowej składki OC. Teraz minister cyfryzacji ujawnił, że resort rozpoczyna testy kolejnej opcji w mObywatelu o nazwie mPrawo Jazdy, czyli elektronicznej wersji dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Resort chce, żeby kierowca np. podczas kontroli drogowej nie musiał legitymować się fizycznym dokumentem prawa jazdy. Wystarczy, że będzie posługiwał się aplikacją mObywatel.

– Wiemy, że mPrawo Jazdy jest jedną z najbardziej oczekiwanych funkcji aplikacji mObywatel, ale różne okoliczności sprawiły że termin jej wprowadzenia się wydłużył – przyznał minister Zagórski podczas spotkania prasowego.

Jednym z powodów opóźnienia wprowadzenia elektronicznego prawa jazdy była pandemia koronawirusa. Jeszcze w tym tygodniu mają się rozpocząć testy.