TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Powstanie specjalna jednostka w armii chroniąca kraj przed atakami przy użyciu broni XXI w.

 
Ministerstwo Obrony Narodowej przejmuje zadania związane z cyberbezpieczeństwem – resort ma na ten cel 2 mld zł. Mirosław Maj, szef Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, wieloletni kierownik zespołu CERT Polska i doradca MON, zapowiedziany został przez ministra Macierewicza jako kierownik biura ds. organizacji polskich oddziałów cybernetycznych.
Sam zainteresowany wspomina:

Jestem cywilem, ale i nowe oddziały nie będą w pełni zmilitaryzowane. Oczywiście sporą część będzie tworzył tzw. zielony komponent, czyli żołnierze, ale nie da się tylko na nich zbudować takiego zespołu. Już mamy podstawę, czyli Centrum Operacji Cybernetycznych, ale dodatkowo planujemy zatrudnić także cywili z rynku komercyjnego, sektora publicznego, myślimy też o absolwentach Wojskowej Akademii Technicznej.

Innym założeniem będzie rozbudowa całego ekosystemu cyberochrony, czyli inwestycja w badania naukowe, w zakup technologii, sprzętu czy oprogramowania.
Istnieje też plan stworzenia specjalnego cyfrowego poligonu, na którym żołnierze będą mogli prowadzić szkolenia i ćwiczenia, także ofensywne – jak dodaje Maj.

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...