Wiele osób zastanawia się, czy można uznać potwierdzenie przelewu za dowód zapłaty. Właśnie tego dokumentu często wymagają sprzedawcy w serwisach aukcyjnych. Zaznaczają, iż wyślą towar przed otrzymaniem pieniędzy na konto, jeśli kupujący okaże potwierdzenie przelewu. Jednak czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie.
Potwierdzenie przelewu jako dowód zakupu
Wielu sprzedających w serwisach aukcyjnych sądzi, iż potwierdzenie przelewu to rzetelny dokument, któremu można w pełni ufać. Jego sfałszowanie wydaje się im niemożliwe i nie biorą takiej opcję pod uwagę. Niestety, sytuacja wygląda nieco inaczej.
Ze względu na to, iż technologia poszła do przodu i niemal każdy potrafi obsługiwać podstawowe programy graficzne, pojawia się coraz więcej oszustów, którzy fałszują potwierdzenia przelewu. Ten sposób na oszustwo stał się w ostatnim czasie bardzo popularny oraz wykorzystuje go bardzo wielu nieuczciwych kupujących.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że aby podrobić dowód przelewu, wystarczy posiadać szablon z jakiegokolwiek banku, a następnie przerobić ten dokument w odpowiednim programie komputerowym. Niestety, coraz więcej nieuczciwych kupujących działa właśnie w ten sposób, gdyż zdaje sobie sprawę, że wielu sprzedających wciąż wierzy we wiarygodność bankowych potwierdzeń przelewów.
Potwierdzenie wpłaty
Należy pamiętać, że w Internecie bez problemu można znaleźć szablon dowodu przelewu z różnorodnych instytucji, a jego zmodyfikowanie nie należy do trudnych ani czasochłonnych zadań.
Niestety, wielu sprzedających nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne zagrożenie czyha w Internecie. Sporo osób wciąż traktuje potwierdzenie przelewu jako dowód zapłaty. Dotyczy to szczególnie osób starszych i tych, które nie mają zbyt szerokiej wiedzy na temat możliwości nowoczesnych technologii. Sądzą, iż dokument z banku musi być wiarygodny. Niestety, nie jest to do końca prawda.
Oczywiście, należy pamiętać, że fałszowanie potwierdzenia przelewu nie jest zgodne z prawem i działający w ten sposób oszuści muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Niestety jednak sprawy związane z tego typu przekrętami często ciągną się przez bardzo długi czas oraz kosztują poszkodowanych sporo nerwów. Ponadto zdarza się, że znalezienie oszusta i odzyskanie pieniędzy jest niemożliwe.
Zatem, jeśli sprzedajesz produkty w serwisach aukcyjnych, wysyłaj towary dopiero po otrzymaniu pieniędzy na konto. Pamiętaj, że potwierdzenie przelewu nie stanowi rzetelnego dowodu zapłaty, gdyż jego podrobienie nie jest skomplikowane i nie wymaga dostępu do żadnych zaawansowanych programów.
Podrobienie potwierdzenia przelewu
Pobrałeś z mBanku potwierdzenie przelewu? Kiedy może Ci się przydać? Otóż, mimo że tego typu dowodów nie należy brać pod uwagę, będąc sprzedawcą w serwisach aukcyjnych, to jednak tego typu dokumenty nie są bezużyteczne.
Potwierdzenia przelewu są wymagane w wielu instytucjach m.in. urzędach skarbowych i gminach. Stanowią dowody zapłaty np. za wydanie różnorodnych dokumentów. Pobrane potwierdzenie często trzeba podpiąć do wniosków np. o uzyskanie danego zaświadczenia.
Potwierdzenia przelewu okazują się również niezbędne, gdy dojdzie do nieporozumienia, np. osoba, od której zakupiliśmy dany towar, twierdzi, iż nie otrzymała za niego zapłaty. Wtedy możemy przedłożyć dowód przelewu i nie musimy martwić się, że zostaniemy oskarżeni o oszustwo.
Jak widać, w niektórych przypadkach potwierdzenie przelewu odgrywa bardzo istotną rolę. Jednak należy brać pod uwagę, iż wielu oszustów wykorzystuje te dokumenty do przeprowadzania nieuczciwych transakcji. Zatem bądź ostrożny i pamiętaj o zagrożeniach.
Jeśli sprzedajesz kosztowny towar przez Internet, zaczekaj, aż zapłata pojawi się na Twoim koncie. Nie wysyłaj go od razu po okazaniu potwierdzenia przelewu przez kupującego. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie zostaniesz ofiarą oszusta.