Ponad 80% Polaków kupuje prezenty świąteczne online

Z powodu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia PayPal postanowił sprawdzić, jak przebiegają do nich przygotowania i jak wyglądają świąteczne zakupy. Wyniki badania są zaskakujące. Spośród 5000 ankietowanych konsumentów aż 81,6 proc. kupuje prezenty świąteczne online.

Badanie wskazuje, że w tym roku ludzie zdecydowali się rozpocząć świąteczne przygotowania nieco wcześniej. Mimo że 74,6 proc. badanych deklaruje, że zwykle zaczyna zakupy w grudniu lub tuż przed świętami, w tym roku 43,3 proc. osób zaczęło kupować prezenty już w listopadzie lub nawet wcześniej.
Na pytanie o kupowanie prezentów świątecznych przez Internet, 81,6 proc. ankietowanych odpowiedziało pozytywnie, a 74,6 proc. używa w tym celu urządzeń mobilnych. Ponadto, okazuje się, że tylko 9 proc. Polaków nigdy nie kupiło prezentu bożonarodzeniowego online. Co ciekawe, w grupie osób, które planują duże wydatki na prezenty świąteczne, wynik ten wynosi tylko 2 proc.
Kupując podarunki online, zazwyczaj wybieramy elektronikę i artykuły gospodarstwa domowego (57,2 proc.). Inne popularne kategorie to m.in. zabawki (56,3 proc.) i produkty cyfrowe, np. ebooki, muzyka, filmy, gry – zarówno pobrane, jak i subskrybowane (56,8 proc.). Trend popularności dóbr cyfrowych jest widoczny także jeśli spojrzymy na pozostałe dane, które wskazują, że 36% Polaków otrzymało już kiedyś taki prezent, a 32,8 proc. zarówno kupiło, jak i dostało upominek, który należy do tej kategorii.
Kupując świąteczne prezenty przez Internet, Polacy najczęściej płacą przelewem (63,8 proc.) lub za pośrednictwem e-portfela takiego jak np. PayPal lub inne (42,8 proc.). Jedynie 3,7 proc. ankietowanych konsumentów, nie czuje się bezpiecznie w kwestii płatności internetowych.
Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii zakupów online, ponieważ sporo osób wciąż czuje się niepewnie jeśli chodzi o pewne aspekty tego rodzaju transakcji. 33,3 proc. Polaków obawia się, że otrzyma produkt niskiej jakości lub taki, który znacząco różni się od tego, który zamówili.
Źródło: PayPal
Zdjęcie: egospodarka.pl