TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Półtora tysiąca satelit Starlink dla Ukrainy

Minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow podziękował rządowi Polski za wsparcie Ukrainy w trakcie wojny z Rosją. Poinformował, że Polska przekazała kolejnych 1570 systemów łączności satelitarnej Starlink.

Fedorow powiedział, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę otrzymała ona wiele wsparcia od darczyńców i partnerów. W tym ponad 20 tys. terminali Starlink z czego 5 tys. od Polski.

– To szczególnie ważne teraz, gdy z powodu rosyjskich ostrzałów mamy problemy z energią elektryczną. Gdy znika światło, w niektórych regionach nie działają operatorzy mobilni i dostawcy internetu – zaznaczył Mychajło Fedorow, minister transformacji cyfrowej Ukrainy.

Część terminali otrzyma administracji na wyzwolonych terenach Ukrainy. Już ponad 400 urządzeń trafiło do placówek medycznych. Starlinki trafią również do kolei dla zachowania stabilnej łączności pracowników i pasażerów.

– Zaopatrujemy kraj w publiczne punkty WiFi, by ludzie mieli łączność – zapewnił Fedorow.

Starlinki są wykorzystywane także przez wojsko. Stanowią dla nich ważne źródło komunikacji pozwalając na porozumienie w trakcie walki niezależnie od zniszczeń w obszarze sieci telefonii komórkowej i internetowej.

Źródło: polskieradio24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze