Czy będzie metaverse od Apple?

84

Wszelkie przesłanki wskazują na to, że także Apple zainwestuje w wirtualną rzeczywistość. Chociaż szef marketingu Apple’a Greg Joswiako odżegnuje się od używania określenia „metaverse”. Niezależnie od tego prace trwają i wchodzą na nowe poziomy zaawansowania.

Już w przyszłym roku Apple ma zaprezentować swoje okulary AR/VR. Takie informacje docierają wciąż z nowych źródeł. Świadczy o tym także większa liczba ogłoszeń o prace w firmie, w których poszukiwani są specjaliści ds. wirtualnej rzeczywistości oraz zmian w dziale Technology Development Group (TDG). Ten ostatni odpowiedzialny jest za rozwój nowej platformy komputerowej z Cupertino.

Z przecieków wynika kilka rzeczy. Przede wszystkim zestawi AR/VR – jak wiele innych jego produktów – będzie bardzo drogi. Jego cena ma wynieść od 2-3 tys. dolarów czyli około 10-15 tys. złotych. Wyposażony ma być w autorski chip M2, ponad 10 kamer na zewnątrz i wewnątrz oraz ekrany o wysokiej rozdzielczości.

Wykorzystany w urządzeniu ma być system operacyjny realityOS. Pojawia się w nim wersje 3D podstawowych usług i aplikacji Apple’a takich jak Wiadomości, FaceTime czy Mapy. Mark Gurman z Bloomberga twierdzi, ze pierwsza wersja systemu nazwana Oak jest już testowana w firmie. Od dłuższego czasu Apple rozwija narzędzia AR o nazwie RealityKit. Co może wiązać się z planami do stworzenia nowej usługi wideo dla przygotowywanego zestawu opartej na pracach przejętego w 2022 r. startupu NextVR .

Urządzenie AR/VR  od Apple nazywać ma się Reality Pro lub Reality One. Wynika to z opatentowania przez firmę tych dwóch nazwa. Widocznie nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. Urządzenie powstaje w Technology Development Group. Szefem jest tam Mike Rockwell – wiceprezesads. AR/VR. W dziale pracuje również Dan Riccio, który jest szefem rozwoju wszystkich produktów hardware’owych Apple’a. Do TDG  ma zostać przeniesiony szef projektu iCara – Dave Scott, znany specjalista ds. robotyki oraz cyfrowych usług medycznych.

Te wszystkie znaki mówią o tym, że Apple jest coraz bliżej swojego produktu AR/VR. Użytkownikom pozostaje czekać na oficjalne komunikaty i prezentację sprzętu.

Źródło: spidersweb.pl