Polska firma chce budowć 5G w modelu otwartym

51

Startuje inicjatywa 5G Made Together prowadzona przez polską firmę IS-Wireless. W planach jest międzynarodowa współpraca na rzecz budowy sieci 5G w modelu otwartym.

Prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk wyjawił, że model otwarty Open RAN sprawia, iż przed twórcami stoją nieograniczone możliwości. Ma to zwłaszcza wspomóc mniejszych operatorów, którzy do tej pory nie wdrażali 5G.

„Dlatego liczy się współpraca wielu podmiotów, by ta idea była jak najszerzej promowana. Konferencja na temat współpracy przy 5G, którą zorganizowaliśmy, jest pierwszą w Polsce i prawdopodobnie w naszym regionie Europy. Wierzymy, że otwarty ekosystem może zbliżyć do siebie partnerów wyznających te same wartości i dzielących wspólne zainteresowania w biznesie” – powiedział Pietrzyk podczas inauguracji.

Do współpracy zaproszono szereg światowych firm telekomunikacyjnych: Deutsche Telekom, IBM, Ofcom, Vmware, Cablefree, Comarch, Bitspiration Booster, Tambora Systems oraz Marvell. 

O znaczeniu inicjatywy pozytywnie wypowiedział się również Robert Kośla, dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Prace nad cyberbezpieczeństwem sieci piątej generacji wciąż trwają i dotyczą nie tylko aspektów prawnych, ale także bezpośrednio środków technicznych związanych z certyfikacją i normalizacją. Dlatego celem jest wdrożenie unijnego Toolbox 5G” – dodał Kośla.

IS-Wireless zamierza kontynuować współpracę z przedstawicielami rynku w ramach 5G Made Together.

Źródło: cyberdefence24.pl