TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polska firma chce budowć 5G w modelu otwartym

Startuje inicjatywa 5G Made Together prowadzona przez polską firmę IS-Wireless. W planach jest międzynarodowa współpraca na rzecz budowy sieci 5G w modelu otwartym.

Prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk wyjawił, że model otwarty Open RAN sprawia, iż przed twórcami stoją nieograniczone możliwości. Ma to zwłaszcza wspomóc mniejszych operatorów, którzy do tej pory nie wdrażali 5G.

“Dlatego liczy się współpraca wielu podmiotów, by ta idea była jak najszerzej promowana. Konferencja na temat współpracy przy 5G, którą zorganizowaliśmy, jest pierwszą w Polsce i prawdopodobnie w naszym regionie Europy. Wierzymy, że otwarty ekosystem może zbliżyć do siebie partnerów wyznających te same wartości i dzielących wspólne zainteresowania w biznesie” – powiedział Pietrzyk podczas inauguracji.

Do współpracy zaproszono szereg światowych firm telekomunikacyjnych: Deutsche Telekom, IBM, Ofcom, Vmware, Cablefree, Comarch, Bitspiration Booster, Tambora Systems oraz Marvell. 

O znaczeniu inicjatywy pozytywnie wypowiedział się również Robert Kośla, dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. “Prace nad cyberbezpieczeństwem sieci piątej generacji wciąż trwają i dotyczą nie tylko aspektów prawnych, ale także bezpośrednio środków technicznych związanych z certyfikacją i normalizacją. Dlatego celem jest wdrożenie unijnego Toolbox 5G” – dodał Kośla.

IS-Wireless zamierza kontynuować współpracę z przedstawicielami rynku w ramach 5G Made Together.

Źródło: cyberdefence24.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...