TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polska będzie kształcić fachowców od komputerów kwantowych

Zastosowanie magicznego świata cząstek elementarnych w technologiach komputerowych będą zgłębiać studenci nowego kierunku na poznańskim uniwersytecie. Projekt realizowany w ramach Polskiej Strefy Inwestycji zorientowany jest na rozwój innowacyjności polskiej gospodarki i dostarczanie na rynek nowych technologii wykwalifikowanych fachowców. 

Uruchomienie kierunku będzie pierwszym obszarem współpracy w ramach podpisanego 9 stycznia porozumienia o współpracy pomiędzy Kostrzyńsko – Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, VI Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, Uniwersyteckim Liceum w Słubicach oraz operatorem zielonych centrów danych i jednym z największych inwestorów strefowych w Wielkopolsce – firmą Beyond.pl.  

Zapisy porozumienia koncentrują się na wspieraniu procesów edukacyjnych i badawczo– rozwojowych, które będą tworzyć kompetencje w obszarze innowacyjności i kadr przyszłości. Otwierają też szeroką współpracę w zakresie tworzenia innowacyjnych kierunków kształcenia, w ramach których studenci łączą nauczanie z praktyką zawodową w technologicznych przedsiębiorstwach. Zarówno oni, jak i uczniowie szkół średnich będą mogli zdobywać wiedzę i praktykę działania na stażach czy warsztatów zawodoznawczych, których efektem będzie tworzenie nowych, wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy. 

Jak zauważył Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl, komputery kwantowe to jedno z rozwiązań, które pozwolą przetwarzać duże wolumeny danych szybciej niż jest to możliwe teraz. 

Jesteśmy świadkami coraz szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji (AI), machine learning, blockchain, sieci 5G czy internetu rzeczy (IoT) zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym. Wszystkie te technologie mają wspólny mianownik – dane. Ich wolumen przyrasta w tempie wykładniczym, podwajając się co trzy lata, a to wymaga wzrostu zrównoważonych mocy obliczeniowych koniecznych do ich przechowywania i przetwarzania – wskazał Wojciech Stramski. 

Technologiczne przyspieszenie w stolicy Wielkopolski opiera się na Ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. To ona nakłada na Specjalne Strefy Ekonomiczne obowiązek inicjowania kooperacji pomiędzy uczelniami wyższymi, szkołami branżowymi lub średnimi z klasami profilowanymi, a wiodącymi w regionie inwestorami strefowymi.

Poznań został wybrany jako jedno z sześciu z miast, w którym zostaną zlokalizowane pierwsze europejskie komputery kwantowe. Wsparcie nowych technologii na tym polu zapewnia również Unia Europejska w ramach uruchomionej w październiku 2022 roku, w ramach inicjatywy EuroHPC (Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali). 

Pierwsi studenci Informatyki Kwantowej rozpoczną naukę w październiku 2023 roku.  Jak zapowiedział  prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką, prof. Michał Banaszak, kierunek będzie kształcić specjalistów w dziedzinie wdrażania technologii kwantowych w przemyśle związanym z technologiami informatycznymi, a także pracowników badawczych w podstawowych dziedzinach fizyki. Studenci zdobędą też wiedzę i kompetencje w zakresie samodzielnego tworzenia i optymalizacji programów na komputerach lub symulatorach kwantowych, czy zostaną zaznajomieni z istniejącymi algorytmami kwantowymi. 

Obecnie komputery kwantowe oferują nowe algorytmy i nowe sposoby przetwarzania informacji, pozwalające na szybsze rozwiązywanie problemów optymalizacyjnych spotykanych np. w medycynie, chemii, ochronie środowiska, bankowości, logistyce i zarządzaniu. 

Porozumienie nie ogranicza się do współpracy w ramach jednego kierunku, może być skalowane, na inne, ważne dla gospodarki innowacyjne specjalizacje dostępne na poznańskim UAM. Korzystać z takich możliwości będą z pewnością szkoły średnie, które są sygnatariuszami umowy partnerstwa.

Źródło: informacja prasowa

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...