TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Politechnika Warszawska, IS-Wireless i Instytut Łączności zadbają o bezpieczeństwo sieci

Pporozumienie w sprawie współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa sieci 5G podpisały Politechnika Warszawska, Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz polska firma IS-Wireless. Współpraca ma zapewnić bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych na poziomie infrastruktury sprzętowej, platformy wizualizacyjnej oraz warstwy poziomowej.

Powyższe firmy chcą zająć się tematem bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej budowanej na podstawie urządzeń dostawców. Wynikiem działań mają być modele współpracy pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Prace mają potrwać do połowy 2024 roku. Prof. dr hab. inż. Mariusz Malinowski, prorektor ds. naukowych PW, podkreślił: “W części badawczej rozpoczynamy szereg nowych projektów dobrze pozycjonowanych w międzynarodowych tematach badawczych. Tak jest w przypadku tego projektu, w którym zamierzamy zająć się tematem zaufania producentów sprzętu sieciowego, tworząc nowe modele współpracy między zainteresowanymi stronami. Będą one zgodne z europejskimi schematami certyfikacji”.

IS-Wireless, w oparciu o model otwarty Open RAN, sprawia, iż przed twórcami stoją nieograniczone możliwości. Ma to zwłaszcza wspomóc mniejszych operatorów, którzy do tej pory nie wdrażali 5G.

Budowa sieci w oparciu o model otwarty ma obniżyć koszty działania na wielu firm i zagwarantować, że 5G dokona przełomu w rozwoju towarzyszących technologii.

Źródło: cyberdefence24.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...