Pojawia się i znika – sygnał T-Mobile w gminie Trojanów

101

Od miesięcy w gminie Trojanów zasięg internetu z sieci T-Mobile pojawia się i znika. Powoduje to problemy przy płaceniu za zakupy kartą, co nagle staje się niemożliwe. Także przy tradycyjnych korzystaniu z sieci czy rozmowach telefonicznych pojawiają się zakłócenia, które uniemożliwiają kontynuację prowadzonych czynności.

Źródłem problemu ze znikającym sygnałem internetu w gminie Trojanów jest najprawdopodobniej maszt znajdujący się na posesji w Woli Życkiej. Należy on do sieci T-Mobile, ale jego bliskie położenie nie gwarantuje dobrej jakości połączeń. Minimalny zasięg, zrywane połączenia i brak informacji na temat tego, co jest powodem zakłóceń i ile ten stan potrwa, to bolączki mieszkańców gminy.

Powoduje to też trudności przy płatnościach kartą w sklepach. O czym informują pracownice sklepu GS Samopomoc Chłopska w Woli Życkiej.

– W naszym sklepie problemem są przede wszystkim płatności kartą. Klienci się skarżą, że terminale nie działają. Są przyzwyczajeni do tej formy płatności, a nie mogą jej dokonać – mówi jedna z nich.

Sprawą zainteresowali się samorządowcy jak radny z Podebłocia Mateusz Michalczyk. Jemu także mieszkańcy zgłaszają istniejące problemy, a on kieruje pisma do T-Mobile, by te problemy rozwiązać.

– Wysyłam pisma nawet dwa, trzy razy na tydzień. Zazwyczaj dostaję odpowiedź, że „sprawa jest w toku”. Raz otrzymałem informację, że problem jest rozwiązany, a innym razem, że coś jest do wyjaśnienia u nich – tłumaczy Michalczyk.

Jednak podkreśla, ze dla mieszkańców najgorsze jest to, ze za usługę płacą, a nie mogą z niej korzystać i nie wiadomo, kiedy będą mogli.

Sytuację zna też doskonale sołtys Podebłocia Andrzej Maraszek. Nie tylko z doniesień mieszkańców, ale również z doświadczeń własnych.

– W telefonie, gdy ktoś do mnie dzwoni lub ja do kogoś, wystarczy, że powiem dosłownie dwa zdania i sygnał się urywa. Od tego momentu nie mogę się porozumieć z moim rozmówcą. A czasami zasięg jest tak słaby, że w ogóle nie można się dodzwonić – mówi Andrzej Maraszek.

Tak samo jest  internetem.

Rozwiązaniem problemu słabej jakości internetu mobilnego mogłyby być światłowody. Kilka lat temu na terenie gminy Trojanów

– Niektóre osoby korzystają ze światłowodu do odbierania telewizji i do korzystania z Internetu. W światłowodach nie ma awarii. Tylko czasem coś się spowolni – akcentuje Andrzej Maraszek.

I może to byłoby najlepsze rozwiązanie, gdyby światłowód dotarł do wszystkich mieszkańców gminy i nie byliby oni zależni od kapryśnego w tym miejscu  internetu mobilnego.

Źródło: egarwolin.pl