PLNOG: najlepsze wykłady według Łukasza Bromirskiego

383

Konferencja PLNOG coraz bliżej! W tym roku stawiamy na praktyczną wiedzę i ciekawe case’y w naszej agendzie. Poprosiliśmy członków Rady Programowej PLNOG, aby wskazali najciekawsze – ich zdaniem – wykłady. Zobaczcie, które prelekcje według Łukasza Bromirskiego są szczególnie godne Waszej uwagi.

Typy Łukasza
W trakcie najbliższego, wrześniowego PLNOG-a na scenie będziemy mogli zobaczyć m.in. Joba Snijdersa, z jego sesją dotyczącą filtrowania informacji routingowej na poziomie IRRów. Brak uaktualnionych filtrów, ciągłe próby stworzenia nowych narzędzi do agregacji i synchronizacji filtrów spędzają sen z powiek osobom odpowiedzialnym za obsługę ruchu w sieciach operatorskich. Tym razem za ten temat zabrało się NTT i stworzyło swoją propozycję rozwiązania. Job, przewodzący grupie osób zainteresowanych czystością routingu w internecie, przedstawi to rozwiązanie w czasie sesji plenarnej.
Niewątpliwie ciekawa będzie sesja Elisy Jasinskiej. Stworzona i opublikowana na github biblioteka NAPALM pozwala na łatwe zarządzanie urządzeniami sieciowymi. W środowisku składającym się ze sprzętu wielu dostawców tego typu narzędzie znajduje wiele praktycznych zastosowań.
Ciekawą sesję poprowadzą również koledzy z Orange Labs, prezentując mechanizm ochrony przeciętnego użytkownika internetu – nie na poziomie niewidocznych dla każdego filtrów BGP, ale na poziomie zrozumiałych i czytelnych aplikacji.