TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Play wygrał konkurs na budowę światłowodu, ale wcale nie chce go budować

Polski Światłowód Otwarty czyli spółka podlegająca Play wygrała konkursy w programie KPO. Jednak to tej pory nie podpisała żadnej z umów na budowę sieci. Jakie są powody rezygnacji z budowy i kto teraz podejmie się tego zadania?

Polski Światłowód Otwarty w różnych miejscach wygrał konkursy na budowę sieci światłowodowej w ramach konkursów Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności. Udziałowcami Polskiego Światłowodu Otwartego są spółka Plug Finco Sàrl wchodząca w skład Grupy InfraVia Capital Partners i P4 sp. z o.o., wchodząca w skład Grupy iliad.

Do tej pory jednak ta spółka powiązana Play nie podpisała umówi na budowę i nie zaczęła realizacji projektów.

Tak tłumaczy się ze swojego zaniechania:

Argumenty biznesowe przeważyły w podjęciu niełatwej decyzji o rezygnacji z realizacji inwestycji w ramach KPO. Zarówno krótki czas na realizację projektu, jaki i znacząco wyższe od pierwotnie określonych koszty realizacji przedsięwzięcia, przy ponownej ocenie ryzyka, w szczególności ryzyka całkowitej utraty subsydium, wpłynęły na decyzję o niepodpisaniu umów w tej edycji konkursu.

Teraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa ma nadzieję, że zadania podejmą się operatorzy, którzy zajęli drugie pozycje w konkursie. Chociaż będzie to nie lada wyzwanie, bo skoro PŚO podnosił argument o krótkim czasie na realizację zadania, to wygenerowane przez jego rezygnację opóźnienie jeszcze skrócą ten czas.

Poza tym w niektórych konkursach PŚO nie miał konkurencji i jego rezygnacja oznacza nieobstawienie danego terenu przez żadnego operatora.

Źródło: gsmonline.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...