TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Planowany wzrost cen procesorów i kart graficznych

Tajwański dziennik United Daily News podał informację o planowanych przez firmę TSMC podwyżkach. Chodzi o największego na świecie producenta półprzewodników. W rezultacie może oznaczać to wzrost cen kart graficznych i procesorów. A co za tym idzie – komputerów.

United Daily News informuje o możliwości wzrostu cen nawet o 25 proc. Dotyczyłoby to chipów, czyli procesorów oraz układów graficznych. Podwyżka miałaby się pojawić pod koniec 2021 r.

Wiąże się to z planowanym przez TSMC wygaszaniem technologii produkcji w 7 nm. Obecnie tworzonych jest w niej najwięcej układów. Teraz firma chce przejść na produkcję 5 nm. Natomiast wdrażanie produkcji 3nm ma prowadzić do masowego jej wykorzystywania już w połowie 2022r.

Raport firmy analitycznej IC Insights podaje, że TSMC uzyskiwał dochód 1634 dolary z każdego wafla krzemu w 2020r. W przypadku technologii 5nm to cena 17 000 dolarów. A to przekłada się na wzrost cen procesorów i kart graficznych.

Przy obecnym zapotrzebowaniu i podniesieniu cen tajwańska firma osiągnie znaczny wzrost dochodów. A pogłoski o tym, że TSMC ma wycofać się z udzielanych zniżek na masowy zakup układów, może wskazywać, że zapotrzebowanie na ich produkty stale wzrasta. Prawdopodobnie ten brak zniżek wynika z tego, że popyt na chipy przewyższa obecnie podaż. Wykorzystywane są one do smartfonów, laptopów oraz najnowszych aut. Jeśli trend się utrzyma, to planowane z uwagi na zmianę technologii podwyżki cen półprzewodników mogą nie być jedynymi.


Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...