TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

"Plan Cyfrowy 2025 dla Warmii i Mazur" – podpisany!

W Lidzbarku Warmińskim nastąpiło oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy samorządów województwa warmińsko-mazurskiego na rzecz rozwoju sieci szerokopasmowej. – podaje Portal Samorządowy. Co zakłada porozumienie i… co z tego wyniknie?

Porozumienie pod nazwą Plan Cyfrowy 2025 dla Warmii i Mazur przewiduje ujednolicenie i obniżenie opłat za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych (np. linii światłowodowych) w pasach drogowych dróg publicznych (gminnych, powiatowych i wojewódzkich), a także zwolnienie z podatków od nieruchomości infrastruktury telekomunikacyjnej tworzącej sieć szerokopasmową.
Oprócz tego porozumienie zakłada obniżenie finansowo-ekonomicznych barier inwestycyjnych, utrudniających inwestorom budowę infrastruktury telekomunikacyjnej tzw. ostatniej mili. Chodzi przede wszystkim o poprawę warunków dla rozwoju sieci lokalnych, łączących budowaną obecnie w województwie sieć szkieletowo-dystrybucyjną z odbiorcami końcowymi – gospodarstwami domowymi, firmami i instytucjami.
W imieniu zarządu województwa porozumienie podpisali Jacek Protas, marszałek województwa oraz Jarosław Słoma, wicemarszałek.
Wysokość obu opłat przekłada się na cenę dostępu do Internetu dla klienta detalicznego. Jeśli są zbyt wysokie, na niektórych, szczególnie słabo zaludnionych terenach podłączanie pojedynczych domów lub instytucji do sieci szerokopasmowej po prostu się nie opłaca. Naszą intencją była zmiana tego stanu rzeczy –  wyjaśniał Jacek Protas. Sieć szerokopasmowa ma być jednym z filarów rozwoju gospodarczego województwa w najbliższych latach. Z uwagi na możliwości i mocne strony województwa stawiamy na przyciąganie innowacyjnych, czystych technologii – dodał marszałek.
W efekcie kilkumiesięcznych konsultacji, do tej pory wolę przystąpienia do porozumienia wyraziły władze 89 gmin i powiatów z Warmii i Mazur, które sukcesywnie podpisują Plan Cyfrowy 2025. Natomiast rady gmin i powiatów podejmują stosowne uchwały w sprawie obniżenia stawek za zajęcie pasa drogowego na potrzeby infrastruktury ostatniej mili oraz zwolnienia tej infrastruktury z podatku od nieruchomości.
Zainicjowany przez Urząd Marszałkowski Plan Cyfrowy 2025 dla Warmii i Mazur jest komplementarny z projektem Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo warmińsko-mazurskie (SSPW). Projekt przewiduje wybudowanie do końca września 2015 r. światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej, która umożliwi dostęp do szerokopasmowego Internetu na terenie całego województwa.
Sieć będzie neutralna technologicznie i otwarta na równych zasadach dla wszystkich operatorów zainteresowanych świadczeniem usług dostępu do Internetu dla mieszkańców, firm i instytucji.
Projekt SSPW jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
 
Źródło: Portal Samorządowy

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...