Mali i Średni Operatorzy Telekomunikacyjni zadeklarowali możliwość podpięcia blisko 10 tys. szkół i innych obiektów edukacyjnych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Jest to na obecną chwilę największa liczba deklarowana przez operatorów chcących przystąpić do projektu. Liczba przewyższa łączne deklaracje zawarte w porozumieniach, jakie Ministerstwo Cyfryzacji podpisało do tej pory z trzema dużymi telekomami, Ineą, Netią i Orange.
Potencjał przedsięwzięcia opiera się w głównej mierze na możliwościach technicznych. Większość ISP, którzy wypełnili ankiety, są podłączeni do największego węzła wymiany ruchu międzyoperatorskiego EPIX, co ułatwia realizację przedsięwzięcia.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ok połowa z zadeklarowanych 10 tysięcy szkół jest już podłączona do sieci MiŚOT.
Instrukcję wsparcia projektu EPIX publikuje na swojej stronie pod adresem: https://www.epix.net.pl/misot-dla-ose/
[źródło: http://ictprofessional.pl/misot-dla-ose-relacja-z-prelekcji-podczas-inet-meeting-epix-inside/]
Na Konferencji iNET Meeting potwierdzona została informacja, że w 2017 roku zostanie ogłoszony trzeci konkursu 1.1 POPC na dofinansowanie budowy sieci. Ogłoszenie nastąpi po rozstrzygnięciach w 2. konkursie 1.1 POPC – znane będą wtedy lokalizacje bez inwestorów.
Dominik Kopera, p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, potwierdził, że odbywać się będą w tej sprawie konsultacje i trzeba będzie ustalić wielkość obszarów konkursowych. Warunki techniczne powinny pozostać niezmienione.
[źródło: http://ictprofessional.pl/ministerstw-cyfryzacji-na-inet-meeting-chcemy-wspolpracy/]
ZPLOT, czyli Związek Pracodawców Lokalnych Operatorów Telekomunikacyjnych, to nowa organizacja, która ma reprezentować MiŚOT w działaniach wymagających czasu. Ma być organizacją komplementarną, która mieści się w rynku, a nie zastępuje niczego. Jej fundamentem ma stać się realny wpływ na legislację – poprzez konfederację pracodawców będzie miała wpływ na stanowione prawo.
Obecnie trwają pracę rejestracyjne. ZPLOT buduje stronę www oraz inne kanały komunikacji.
[źródło: http://ictprofessional.pl/kilka-slow-o-zplot/]
Przedsiębiorcy poszukujący środków na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub tylko te ostatnie będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Programu Inteligentny Rozwój. Tym razem wsparcie z poddziałania 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, potocznie zwanego „szybką ścieżką”, adresowane będzie do firm mikro, małych i średnich z regionów słabiej rozwiniętych (spoza Mazowsza), prowadzących innowacyjne projekty na mniejszą skalę.
[źródło: http://www.mr.gov.pl]
Kierowcy w całym kraju mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. E-usługa jest dostępna za darmo na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać potrzebny jest Profil Zaufany (eGO). Przy tej okazji Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed innymi stronami www, które „oferują” rzekome informacje o stanie punktów karnych, w zamian za podanie jakichkolwiek danych lub wniesienie jakiejkolwiek opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością, ponieważ może to być próba wyłudzenia danych lub pieniędzy.
[źródło: https://mc.gov.pl]
Z raportu firmy Onex Group „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?” wynika, że polskie firmy z sektora MŚP, które korzystają z rozwiązań chmurowych, doceniają przede wszystkim sprawność komunikacji w firmie (77 procent), możliwość pracy zdalnej (74 procent), a także łatwość przechowywania i przetwarzania danych (72 procent).
45 procent firm biorących udział w badaniu wskazało jednak, że wyższe bezpieczeństwo jedna z zalet chmury. W poprzedniej edycji było to zaledwie 18 procent. Największe obawy mają przedsiębiorcy z sektora handlu. Tylko 33 procent wskazało, że chmura jest gwarancją bezpieczeństwa.
[źródło: www.onexgroup.pl]
Według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa konieczne jest skuteczne połączenie i racjonalne wykorzystywanie interdyscyplinarnych danych przestrzennych, w szczególności w zagospodarowaniu przestrzennym. Brak dostępu w jednym miejscu do wiarygodnej, jednoznacznej informacji o warunkach gospodarowania nieruchomością oraz trudność w łączeniu danych z różnych źródeł i wykonywaniu analiz przestrzennych, utrudniają zarządzanie rozwojem na poziomie lokalnym, regionalnym i centralnym.
Efektem tego będzie gromadzenie, w jednolitej strukturze i w oparciu o jednolity format, danych dotyczących m.in. rolnictwa, planowania przestrzennego, budownictwa czy ochrony środowiska, które są podstawowym źródłem informacji dla zarządzających transportem, sytuacjami kryzysowymi lub służb ratowniczych.
Zaproponowano przyjęcie krajowego modelu danych oraz branżowego profilu metadanych, które zostaną określone w rozporządzeniu wykonawczym do KUB, a także wdrożenie Rejestru Urbanistyczno-Budowlanego.
[źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl]
Najprawdopodobniej Polsat wygrał walkę o prawa do pokazywania w telewizji Ligi Mistrzów w najbliższych latach. Informację podał internetowy portal sportbusiness.com. O prawa do emisji walczyły Nc+, Polsat, Eurosport, TVP i Eleven. UEFA szczegółowo analizowała wszystkie oferty i wszystko wskazuje, że ostatecznie wskazała na Polsat. rzecznik stacji nie chciał informacji tej potwierdzić.
[źródlo: sportbusiness.com]
Wydawca:
Projekt MdM
Redaktor naczelny:
Marek Nowak
Współpraca:
Klaudia Wojciechowska
Michał Koch