Pilotaż nowej funkcji mObywatela w Bydgoszczy

gov.pl

Wersja mObywatela 2.0 posiada wiele nowych funkcji i jedną z nich są e-płatności. Pozwolą one samorządom przyjmować opłaty takie jak podatek gruntowy elektronicznie poprzez aplikację. Teraz korzystać z tego rozwiązania mogą mieszkańcy Bydgoszczy.

Nowe rozwiązanie to korzyści zarówno dla obywateli, jak i urzędów.

– Cyfryzacja procesów wewnętrznych urzędów jest bardzo ważnym elementem zmian. Dzięki współpracy z Asseco, państwowym bankiem BGK i wykorzystaniu BLIKA – polskiego standardu płatności, możemy budować nową jakość administracji publicznej – mówi Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Teraz w pilotażu wdrażającym e-płatności w samorządach bierze udział Bydgoszcz.

– Już dziś wszyscy Bydgoszczanie mogą zapłacić trzecią ratę za podatek od nieruchomości, korzystając z apki mObywatela. Kilka kliknięć, płacimy Blikiem – szybko i wygodnie – zapewnia Janusz Cieszyński. Nie tylko Bydgoszcz dołącza do korzystania z e-płatności w mObywatelu. Niebawem do listy miast, które biorą udział w pilotażu dołączą:
– Toruń,
– Grudziądz,
– Włocławek,
– Gdynia,
– Sopot,
– Nowy Dwór Gdański,
– Ostrowiec Świętokrzyski,
– Stalowa Wola,
– Zabrze,
– Ruda Śląska.

Jak działają e-płatności w samorządach?

Samorząd zobowiązania obywatela wobec siebie przekazuje na Platformę e-Płatności. Dana osoba znajduje je w aplikacji mObywatel. O oczekujących płatnościach będzie też przypominać powiadomienie PUSH.

Żeby opłacić dane zobowiązanie należy kliknąć „Zapłać”, a transakcje zrealicować z wykorzystaniem BLIKa. Następnie do  BGK przekazywane są pliki zautoryzowanych płatności, a osoba wykonująca płatność dostaje informacje o statusie autoryzacji.

Za przekazanie pieniędzy na wskazany rachunek samorządu odpowiada BGK.

E-płatności to wygoda dla obywateli

Dla osób dokonujących zobowiązań finansowych na rzecz samorządów poprzez e-płatności w mObywatelu jest to rozwiązanie ułatwiające całą procedurę. Płatności dokonywane są bez prowizji, a informacje o wysokości zobowiązań widoczne są w aplikacji.  Powiadomienia PUSH uprzedzają o zbliżających się płatnościach.

Ta forma realizacji płatności nie wymaga wypełniania formularzy, a potwierdzenie zrealizowanej transakcji otrzymuje się natychmiast.

Źródło: gov.pl

Czytaj także: