Rozpoczęła się konferencja Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej oraz Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej „Nowy Świat – Nowe Wyzwania”. Jej pierwszy, a właściwie zerowy dzień, wypełniony był prelekcjami dotyczącymi bardzo konkretnych zagadnień prawnych i związanych z szeroko pojętym zarządzaniem.
Zaplanowana do 2 października 2020 r. konferencja odbywa się jedynie online w formule przypominającej webinar. W naturalny sposób wybiły się przez to zagadnienia związane z organizacją pracy zdalnej, jej efektywnością i bezpieczeństwem (głównie cyfrowym) w czasie pandemii. Omówił je szczegółowo Michał Kibil z Kancelarii Prawnej DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy. Jego wystąpienie w ramach bloku “Praca online – jak zatrudniać, planować, organizować i kontrolować” zawierała wiele wskazówek cennych zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. W omawianiu szczegółowych zagadnień wspierały go Joanna Namojlnik i Sylwia Graboś.
Bardzo interesująco wypadła także prezentacja Wojciecha Szymczaka z Kancelarii Prawna Media, który przedstawił podstawowe problemy w umowach operatorów telewizji kablowych z nadawcami. Poruszył przy tym między innymi możliwe rozwiązania, jakie może wprowadzić nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Odniósł się przy tym do projektu zmian (znajdującego się na etapie prekonsultacji), który przewiduje zasadę wyboru przez odbiorców poszczególnych programów (bez pakietów). Prelegent zaznaczył też, że Internet jest obecnie naturalnym kanałem dystrybucji i w przypadku programów must carry nadawca w zasadzie zmuszony jest udzielać zgody na ich retransmisję w tej technologii, nieskuteczne zaś będzie ograniczenie takiej zgody tylko do wybranych technologii. Operatorzy kablowi i nadawcy powinni też przygotować się na zniesienie ograniczeń terytorialnych i konieczność zapewnienia dostępu do oferowanych treści na terenie całej Unii Europejskiej. Podczas tego wystąpienia poruszone zostały także kwestie prawne reklamy DAI (dysponentem sygnału w tym kontekście pozostaje nadawca i nie można wprowadzić tego rozwiązania bez jego zgody).
Spośród innych zagadnień poruszanych zerowego dnia konferencji PIKE warto wspomnieć analizę statystyczną sieci kablowych (jak wykorzystać posiadane dane aby więcej zarobić), przestawienie stanu prac nad ustawą prawo komunikacji elektronicznej oraz dwa wystąpienia Tomasza Bukowskiego (także Kancelaria Prawna Media), który wskazywał jak skorzystać z nowych warunków dostępu do słupów energetycznych i analizował stan telefonii po obniżkach FTR.