TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Znamy nowy skład rządu. Zagórski w ministerstwie rozwoju

Po kilku tygodniach negocjacji i widmie rozpadu koalicji – przedstawiciele partii tworzącej Zjednoczoną Prawicę doszli do konsensusu. Niestety, zapowiedzi się potwierdziły. Autonomię straciło ministerstwo cyfryzacji. Minister Marek Zagórski wciąż będzie odpowiedzialny za tę działkę, ale już w nowym ministerstwie. Resort rozwoju, którym będzie kierował wicepremier Gowin, został powiększony o pracę i technologię.

Do rządu wchodzi Kaczyński

Z 20 ministerstw pozostało 14. Ministerstwo Środowiska zostało wcielone do resortu klimatu, którym dalej ma zarządzać Michał Kurtyka. Dariusza Piontkowskiego zastąpi w MEN Przemysław Czarnek. Do resortu edukacji zostanie dołączone Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z rządem pożegnał się Jan Krzysztof Ardanowski, którego zastąpi Grzegorz Puda, z wykształcenia zootechnik, od dwóch kadencji poseł. Pracę traci też Małgorzata Jarosińska-Jedynak w związku z likwidacją resortu funduszy i polityki regionalnej. Jej resort ma być połączony z ministerstwem finansów, w którym wciąż będzie rządzić Tadeusz Kościński. Ona zaś zostanie wiceministrem finansów odpowiedzialnym za fundusze europejskie. Zlikwidowane też zostały następujące ministerstwa: gospodarki morskiej (dołącza do ministerstwa infrastruktury), sportu (ten obszar dołącza do ministerstwa kultury).

Gowin, który obejmie tekę ministerstwa rozwoju, będzie kierował większym resortem powiększonym o obszar pracy i technologii.

Do rządu w randze wicepremiera wchodzi Jarosław Kaczyński. Lider PiS ma kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej. W rządzie będzie w sumie aż czterech wicepremierów, oprócz prezesa tak jak dotychczas: Piotr Gliński, Jacek Sasin i znów Jarosław Gowin.

W rządzie zostają

W sześciu ministerstwach wszystko będzie po staremu. Mariusz Kamiński, wbrew różnym przeciekom, zostanie na czele w MSWiA i dalej będzie koordynatorem służb. Jacek Sasin nadal będzie rządził w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W MON zostaje Mariusz Błaszczak, a w resorcie sprawiedliwości niezmiennie od sześciu lat Zbigniew Ziobro. Przypomnijmy, że nie tak dawno do resortu zdrowia, po dymisji Łukasz Szumowskiego, wprowadził się Adam Niedzielski, a do MSZ Zbigniew Rau.

Nowy skład Rady Ministrów

Ministerstwo Kultury – Piotr Gliński;

Ministerstwo Aktywów Państwowych – Jacek Sasin;

Ministerstwo Rozwoju – Jarosław Gowin;

Ministerstwo Infrastruktury – Andrzej Adamczyk;

Ministerstwo Rolnictwa – Grzegorz Puda;

Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak;

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – Mariusz Kamiński;

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Zbigniew Rau;

Ministerstwo Środowiska – Michał Kurtyka;

Ministerstwo Finansów – Tadeusz Kościński;

Ministerstwo Rodziny – Marlena Maląg;

Ministerstwo Zdrowia – Adam Niedzielski;

Ministerstwo Edukacji – Przemysław Czarnek;

Ministerstwo Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...