Pierwsze w historii sankcje UE wobec Rosji, Chin i Korei Północnej za cyberataki

Unia Europejska nałożyła szereg sankcji, w tym finansowych, na rosyjski Główny Zarząd Wywiadowczy (GRU) – departament odpowiedzialny za wywiad wojskowy – oraz grupę przedsiębiorstw z Korei Północnej i Chin. Wspomniane podmioty oskarżone zostały o przeprowadzanie cyberataków na całym świecie.

To pierwszy przypadek w historii, gdy UE wymierza sankcje w stronę rosyjskich jednostek organizacyjnych w wyniku cyberprzestępstwa. Oskarżenia dotyczą m.in. ataków w czerwcu 2017 roku, których skutkiem były ogromne straty finansowe kilku europejskich firm, a także naruszeń sieci energetycznej na Ukrainie w 2015 i 2016 r. Czterech przedstawicieli GRU zostało również oskarżonych o próbę ataku na holenderską Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej w 2018 r.

Koreańską firmę Chosun Expo podejrzewa się o wsparcie Lazarus Group, odpowiedzialnej za serię ataków, w tym utratę 81 mln USD z Banku Bangladeszu, które to środki znajdowały się na koncie Federalnego Banku Rezerw w Nowym Jorku. To największy przypadek cyberataku na bank w historii. Przedsiębiorstwo łączy się także z nękaniem studia filmowego Sony Pictures, w celu wstrzymania filmu satyrycznego o koreańskim przywódcy, Kim Dzong Unie w 2014 r. Korea Północna nie przyznała się do partycypacji w powyższych działaniach.

Haitai Technology Develompment z Chin miało natomiast wspierać szereg ataków Operation Cloud Hopper, których skutkiem była kradzież wrażliwych danych z kont na całym świecie.

Wymierzone sankcje zawierają zakaz podróży i zamrożenie środków bankowych przedsiębiorstw i oskarżonych osób, a europejskie firmy i ich przedstawiciele otrzymali zakaz prowadzenia działań biznesowych ze wspomnianymi podmiotami.

Źródło: euractiv.com