TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

PESEL i e-usługi dla uciekających z Ukrainy

Ruszyła rejestracja uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski. Chociaż testy trwały już od kilku dni i w tym czasie wydano już pierwsze cyfrowe dokumenty Diia.pl (Дія пл). Wszystko odbywa się we współpracy rządu i samorządów w celu wsparcia osób przybywających do Polski z Ukrainy.

W niedzielę 13 marca wydano pierwszy cyfrowy dokument Diia.pl (Дія пл) w Urzędzie Gminy w Kobyłce. Pierwszą osobą, która otrzymała cyfrowy dokument była pani Swietłana. Pierwszy numer PESEL w nowej procedurze otrzymała pani Oksana ze Starokonstantynowa.

Nowe rozwiązania umożliwią obywatelom i obywatelkom Ukrainy korzystanie z e-sług takich jak chociażby e-recepta.

– Działania podejmowane przez rząd przy współpracy z samorządami, pozwalają na skuteczną pomoc napływającym do Polski obywatelom Ukrainy, także w kwestiach e-usług, z których będą mogli korzystać dzięki nadaniu numeru PESEL oraz możliwości założenia Profilu Zaufanego- podkreślił minister Janusz Cieszyńki – Oprócz tego każda z nich będzie miała dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel – dodaje minister.

Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл)  pozwalają w prosty sposób się wylegitymować. Elektroniczny dokument zawiera imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL. Dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport.

– Ważnym elementem jest też utworzenie komponentu w aplikacji mObywatel – diia.pl, dzięki czemu obywatele Ukrainy potwierdzą swoją tożsamość za pomocą smartfona. Nowy komponent będzie funkcjonował produkcyjnie od niedzieli, na pełną skalę od środy tak, aby umożliwić samorządowcom jak najlepsze przygotowanie się do tego procesu – mówi Cieszyński.

Z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл)  może skorzystać  osoba, która jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL i aktywuje profil zaufany.

Wraz z wejściem ustawy zostanie zakupiony też sprzęt komputerowy da gmin. Będzie to 1 500 szt. komputerów All-in-One i  2 000 szt. laptopów do stacji mobilnych. Każda ze stacji ma być wyposażona w drukarkę, skaner płaski i czytnik linii papilarnych. Ma to usprawnić pracę przy rejestracji także osób z Ukrainy

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze