Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zgubiony – znaleziony. Pendrive Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach

Do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologiczna w Policach przesłano list, w którym znajdował się pendrive. Osoba, która go znalazła, sprawdziła, co się na nim znajduje. Orientując się, że są tam dane ze Stacji postanowiła odesłać go właśnie do niej. Stacja poinformowała UODO o incydencie naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Policach w województwie zachodniopomorskim poinformowała o odzyskaniu zgubionego pendrive’a. Znajdują się na nim wrażliwe dane około 350 osób z terenu powiatu polickiego i miasta Szczecin. Pendrive został odesłany do Stacji przez postronna osobę, która go znalazła i najwyraźniej sprawdziła zawarte na nim dane, by dowiedzieć się, do kogo należy zguba.

– Pendrive należał do pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, na którym były dane dotyczące sanepidu w Policach. Na nośniku zapisane były m.in. nazwiska, numery PESEL, numery telefonów, informacje na temat stanu zdrowia, adresy zamieszkania około 350 osób z powiatu polickiego oraz dwie osoby ze Szczecina – poinformowała Marta Gawrońska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach.

Dane na pendrivie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach

Na pendrivie znajdowały się następujące dane należące do około 350 osób:
– imię i nazwisko,
– numer PESEL,
– numer i seria dokumentu tożsamości,
– numer telefonu,
– informacja na temat stanu zdrowia,
– adres zamieszkania lub pobytu.

Ponadto zawierał on dokumenty dot. prowadzonych przez Stację spraw takie jak protokoły kontroli, decyzje, pisma. Znajdowały się w nich informacje o przedmiocie postępowania/sprawy, adres email.

Dane pochodziły z okresu od 2015 r. do końca maja 2021 r.

Sprawa została zgłoszona do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

– Na chwilę obecną nie prowadzimy żadnego postępowania dotyczącego tej tematyki – przekazała Anna Kaźmierczak, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Policach.

My przypominamy, że wkładania znalezionego pendrive’a do własnego urządzenia jest nierozsądne i niebezpieczne. Nigdy nie wiadomo, czy na pendrivie nie znajdują się niebezpieczne programy, które zainfekują nasze urządzenie i pozwolą przestępcom przejąć nad nim kontrolę.

Źródło: tvn24.pl, sekurak.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...