TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zgubiony – znaleziony. Pendrive Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach

Do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologiczna w Policach przesłano list, w którym znajdował się pendrive. Osoba, która go znalazła, sprawdziła, co się na nim znajduje. Orientując się, że są tam dane ze Stacji postanowiła odesłać go właśnie do niej. Stacja poinformowała UODO o incydencie naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Policach w województwie zachodniopomorskim poinformowała o odzyskaniu zgubionego pendrive’a. Znajdują się na nim wrażliwe dane około 350 osób z terenu powiatu polickiego i miasta Szczecin. Pendrive został odesłany do Stacji przez postronna osobę, która go znalazła i najwyraźniej sprawdziła zawarte na nim dane, by dowiedzieć się, do kogo należy zguba.

– Pendrive należał do pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, na którym były dane dotyczące sanepidu w Policach. Na nośniku zapisane były m.in. nazwiska, numery PESEL, numery telefonów, informacje na temat stanu zdrowia, adresy zamieszkania około 350 osób z powiatu polickiego oraz dwie osoby ze Szczecina – poinformowała Marta Gawrońska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach.

Dane na pendrivie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach

Na pendrivie znajdowały się następujące dane należące do około 350 osób:
– imię i nazwisko,
– numer PESEL,
– numer i seria dokumentu tożsamości,
– numer telefonu,
– informacja na temat stanu zdrowia,
– adres zamieszkania lub pobytu.

Ponadto zawierał on dokumenty dot. prowadzonych przez Stację spraw takie jak protokoły kontroli, decyzje, pisma. Znajdowały się w nich informacje o przedmiocie postępowania/sprawy, adres email.

Dane pochodziły z okresu od 2015 r. do końca maja 2021 r.

Sprawa została zgłoszona do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

– Na chwilę obecną nie prowadzimy żadnego postępowania dotyczącego tej tematyki – przekazała Anna Kaźmierczak, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Policach.

My przypominamy, że wkładania znalezionego pendrive’a do własnego urządzenia jest nierozsądne i niebezpieczne. Nigdy nie wiadomo, czy na pendrivie nie znajdują się niebezpieczne programy, które zainfekują nasze urządzenie i pozwolą przestępcom przejąć nad nim kontrolę.

Źródło: tvn24.pl, sekurak.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...