TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Parlament Europejski pracuje nad przepisami dotyczącymi roamingu

Parlament Europejski poparł przedłużenie usług roamingowych w UE do 2032 r. UE przewiduje niższe ceny połączeń wewnątrzunijnych, lepszą jakość usług oraz obowiązki w zakresie przejrzystości dla dostawców usług telekomunikacyjnych.

Podstawą do osiągnięcia ostatecznego porozumienia z Radą Europejską ma być Raport przyjęty w parlamentarnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

Angelika Winzig, eurodeputowana odpowiedzialna za sprawę roamingu, powiedziała: „To dla nas szansa na wprowadzenie kilku znaczących ulepszeń, które przyniosą korzyści obywatelom i przedsiębiorstwom bez powodowania zakłóceń dla operatorów sieci komórkowych”.

Znaczącą zmianą w nowelizacji prawa jest wyeliminowanie dodatkowych opłat za połączenia do innego kraju UE, których koszty byłyby zrównane z ceną połączeń krajowych. Przedstawicielka konsumentów Monique Goyens określiła tę propozycję jako „ogromny krok naprzód”.

Pojawiła się również zasada fair use, zobowiązująca operatorów do powiadamiania klientów w sytuacjach, które mogą generować ogromne rachunki. Dzieje się tak w szczególności w pobliżu granicy zewnętrznej UE, na statku lub w samolocie, gdzie telefon komórkowy może automatycznie łączyć się z siecią komórkową spoza UE.

Argumentem, który operatorzy wysunęli, aby uzasadnić wyższe ceny roamingu, jest to, że obniżenie opłaty zmniejszyłoby zasoby dostępne do inwestowania w sieci szerokopasmowe i 5G, pogłębiając już istniejącą lukę inwestycyjną.

„Ilość danych wykorzystywanych przez nasze telefony komórkowe rośnie, ponieważ aplikacje i usługi przesyłają coraz więcej danych w sieci 4G, a ostatecznie 5G. Ceny jednostkowe tracą na znaczeniu, więc po prostu nie możemy zamrozić ceny jednostkowej na zawsze” – powiedziała Miapietra Kumpula-Natri, eurodeputowana, która kierowała pierwszą regulacją dotyczącą roamingu.

Źródło: euractiv.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...