TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Otwieranie danych – praktyczne porady

Otwieranie danych zyskuje na popularności. Kolejne urzędy i instytucje kultury udostępniają swoje zbiory w portalach publicznych z otwartymi zasobami. Ministerstwo Cyfryzacji wspiera wszystkich zainteresowanych otwieraniem danych. Udostępnia w tym celu specjalne podręczniki, które pomagają otwierać dane i z nich korzystać.

Otwieranie danych a urzędy

Rok od wejścia w życie ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego urzędy i organizacje pozarządowe mogły ocenić bieżącą sytuację. W przeprowadzonym badaniu „Ustawa o otwartych danych w opinii sektora publicznego” ponad połowa z 1317 respondentów p stwierdziła, ze jeszcze nie udostępnia swoich danych. Jednak blisko trzy czwarte jest świadoma  konieczności udostępniania informacji sektora publicznego w portalu danych.

Przeprowadzono również badanie mające na celu ocenę ustawowych rozwiązań przez organizacje pozarządowe. Ustawa została oceniona pozytywnie, ale wskazano potrzebę działań edukacyjnych wspierających urzędu w udostępnianiu danych.

Otwieranie danych – podręczniki

Dlatego powstały specjalne podręczniki, które taką funkcję edukacyjną mają pełnić.

„Otwieranie danych. Praktyczny poradnik” jest drugą edycją podręcznika i odpowiedzią na potrzeby informacyjne urzędów. Konieczność jego istnienia została potwierdzona w obu  przeprowadzonych badaniach. Podręcznik krok po kroku przeprowadza urzędy przez proces otwierania danych i pokazuje realizacje tego działania na konkretnych przykładach. W wydaniu prezentowane są najnowsze kategorie danych, zastosowanie przepisów w tworzeniu polityk otwartości danych oraz gotowe rozwiązania dla udostępnienia danych.

Drugim z przygotowanych podręczników jest „Zarządzanie danymi w miastach. Podręcznik dla samorządów”. Opublikowany został przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Wspiera on budowę zintegrowanego systemu zarządzania danymi w mieście. Zawiera informacje pomocne zarówno osobom podejmującym decyzję w zakresie zarządzania i otwierania danych, a także pracownikom zajmujących się tworzeniem rejestrów i ewidencji oraz odpowiedzialnych za politykę smart city i transformację cyfrową.

Źródło: gov.pl, dane.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...