TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zamieszanie z masztami w Zamościu

Mieszkańcy Zamościa protestowali przeciwko budowie masztu. Przeciwko inwestycji byli również radni. Ale maszt telekomunikacyjny stanął. Teraz kolejna firma planuje podobną inwestycję.

Firma Towerlink Poland starała się o wydanie zgody na postawienie „telekomunikacyjnego obiektu budowlanego wraz z instalacją radiokomunikacyjną oraz wewnętrzną elektryczną linią zasilającą” na działce przy ul. Gen. Stanisława Maczka.

Po wpłynięciu wniosku o pozwolenie na tę budowę rozpoczęto postępowanie. Wtedy protestować zaczęli mieszkańcy bloków na ul. Lisa-Kuli znajdujących się w sąsiedztwie działki, na której planowana była budowa masztu. O pomoc zwrócili się do radnych. Ci poparli protesty mieszkańców i na sesji podjęli uchwałę sprzeciwiającą się planowanej inwestycji.

Nie udało się w ten sposób zablokować budowy i w maju firma Towerlink Poland otrzymała pozytywną decyzję w sprawie masztu.

– Po prostu nie było żadnych podstaw prawnych, aby wydać inną decyzję. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. inwestycją celu publicznego, podlegającą ustawie z 2010 roku o wspieraniu usług i sieci telekomunikacyjnych – powiedziano w Wydziale Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków.

Wcześniej podobny wniosek dotyczący pozwolenia na budowę wieży telekomunikacyjnej na prywatnym gruncie przy ul. Braterstwa Broni otrzymał decyzję odmowną. W tamtym wypadku o zezwolenie również starała się firma Towerlink Poland. Z uwagi na plan zagospodarowania przestrzennego przewidującego w tym miejscu budownictwo jednorodzinne masztu postawić się na planowanej działce nie udało.

Pozytywna decyzja w sprawie budowy na działce przy ul. Gen. Stanisława Maczka  zachęciła kolejną firmę do starania się postawienie swojej infrastruktury. P4 operator Play złożyła wniosek o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej przy ul. Powiatowej.

Mieszkańcy Zamościa muszą albo pogodzić się z rozwojem sieci telekomunikacyjnej w swoim mieście, albo przygotowania na walkę z kolejnymi firmami telekomunikacyjnymi. Ale jak widać walka ta niekoniecznie musi być wygrana.

Źródło: dziennikwschodni.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...