Oszustwo na kartę SIM. Poszkodowani na kwotę 650 tys. zł

422
fot. Pixabay

Oszustwo na kartę SIM wciąż jest popularne. Ostatnio zostały poszkodowane dwie osoby, które oszukano łącznie na kwotę 650 tys. zł.

To oszustwo nie należy do najłatwiejszych. Oszust musi przekonać operatora, że jest tym, za kogo się podaje, a więc prawowitym właścicielem danego numeru. Gdy mu się to uda, wyłudza duplikat karty SIM. Oryginał przestaje działać, ofiara traci dostęp do numeru, którym zaczyna dysponować przestępca.

I po kolei realizuje kolejne kroki oszustwa, aby zdobyć dane do konta. Wykorzystuje w tym celu phishing albo inne tradycyjne sposoby kradzieży haseł.

– Zwracamy uwagę klientów na konieczność reagowania w sytuacji podejrzenia nieprawidłowego działania urządzeń wykorzystywanych do autoryzacji i uwierzytelniania transakcji płatniczych. Zwracamy również uwagę dostawców usług płatniczych na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w procesie realizacji dyspozycji zmiany haseł dostępu do kanałów bankowości internetowej klientów, składanych w sposób zdalny – podkreśla dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Jak uniknąć podobnych sytuacji? Gdy nasza karta SIM nagle przestanie działać, to może być sygnał, że stworzono jej duplikat.

Źródło: dobreprogramy.pl