TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Operatorzy już szykują się na 5G

Z informacji podanych przez “Rzeczpospolitą” wynika, że chociaż technologia 5G nie ma jeszcze standardu, to operatorzy i producenci infrastruktury oraz urządzeń dla konsumentów już przygotowują się do jej wprowadzenia. Zdaniem ekspertów proces standaryzacji zakończy się w 2018 roku, a dwa lata później pojawią się pierwsze wdrożenia.
Częstotliwości, które będą wykorzystywane w sieciach 5G, to jedno z najważniejszych zagadnień dla operatorów. Zapadły ustalenia mówiące, że wykorzystywane będą pasma do 100 GHz, a obecnie trwają już testy w pasmach 10 GHz, 30 GHz, a nawet 60 GHz. Z drugiej strony najwyższe pasmo, na którym w Polsce operuje na rynku masowym sieć, to w tym momencie 2,6 GHz, a operatorzy nie wiedzą jeszcze, które częstotliwości będą wykorzystywane w Europie.
Orange Polska podaje, że pierwsze implementacje sieci 5G będą działały w ścisłej kooperacji z sieciami 4G LTE, na podobnej zasadzie, na której dziś działa agregacja pasm nośnych. Jednak proces wdrażania 5G będzie bez wątpienia bardziej płynny i mniej odczuwalny przez użytkowników sieci, niż skokowe przejście z 3G na 4G LTE.
Źródło: “Rzeczpospolita”, www.telko.in

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...