Ofiarą oszustwa zostaniesz na portalu społecznościowym

52

Przestępcy grasują w social mediach. Wykorzystują przejęte konta użytkowników i rozsyłają do ich znajomych prośbę o pomoc, która najczęściej dotyczy pożyczki niewielkiej kwoty pieniężnej za pomocą BLIK-a.

Zdaniem policji szanse na odzyskanie pieniędzy są w tym przypadku niewielkie, gdyż oszust szybko wypłaca zawartość konta. Warto pamiętać, aby w sieci zachowywać się rozważnie i stosować do zasad bezpieczeństwa. Pomocne będzie też dwuskładnikowe uwierzytelnianie konta.

W przypadku, gdy osoba znajoma zwróci się do nas o pomoc, bądźmy przezorni i spróbujmy skontakować się z nią telefonicznie i potwierdzić autentyczność prośby.

Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w ESET, radzi jak uchronić się przed oszustwem: „W wymienionych przypadkach, realnym problemem jest zaniedbanie użytkowników w kwestii zabezpieczeń swoich kont. W momencie, gdy nie korzystamy z unikalnych, silnych haseł oraz opcji uwierzytelniania wieloskładnikowego, oszuści znacznie łatwiej mogą przejąć kontrolę nad naszymi kontami na portalach społecznościowych i wykorzystać je do dalszych przestępstw”.

Źródło: cyberdefence24.pl