Od 1 lipca 2021 r. zmiany w przepisach

222

Ministerstwo Finansów przypomina o zmianach w przepisach, które wchodzą w życie 1 lipca 2021 r. Dotyczą one pakietu e-commerce, systemu informatycznego TAX FREE, wniosków egzekucyjnych wysyłanych do US drogą elektroniczną i innych.

Pakiet e-commerce 

Rozwiązania zawarte w pakiecie e-commerce związane są z rozliczeniami VAT. Dotyczy do sprzedaży towarów i usług dla konsumentów z innych państw UE. To rozwiązanie dla pośredników. Portali aukcyjnych i sprzedażowych. Ma poprawić ich konkurencyjność wobec podmiotów spoza UE.

Zmiany w pakiecie e-commerce to chociażby  likwidacja  w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Ale także rozszerzenie zakresu transakcji B2C czy możliwość rozliczania przesyłek o wartości do 150 Euro poprzez procedurę uproszczoną One Stop Shop.

Kasy on-line

1 lipca jest również terminem dołączenie kolejnych branż do obowiązku rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych on-line. Urządzenia przesyłają dane do systemu teleinformatycznego, który prowadzony jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Objęte tym obowiązkiem będą usługi budowlane, fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne

opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – usługi wstępu.

TAX FREE – nowa odsłona

Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy  będą mogli rejestrować się do systemu informatycznego TAX FREE na Platformie PUESC. Obecnie ten system zwrotu podatku podróżnym działa w formie papierowej.

Głównymi korzyściami tej zmiany dla przedsiębiorców będzie zbieranie wszystkich informacji w jednym miejscu, równe szanse na rynku, a także oszczędność czasu.

Za tą zmianą idzie kolejna. Od  1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej.

Wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze w formie elektronicznej

Od 1 lipca 2021 r. wchodzi też w życie przekazywanie wniosków egzekucyjnych i tytułów wykonawczych do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.  

Przyspieszy to wysyłanie dokumentów do KAS i skróci czas egzekucji. Wyeliminuje też tytuły wykonawcze w formie papierowej.

O tych i innych zmianach można znaleźć informacje na stronie:
https://www.gov.pl/web/finanse/przepisy-obowiazujace-od-1-lipca-2021-r-o-ktorych-warto-pamietac