O przyspieszeniu cyfryzacji w UE

509

Niemcy, Francja i Komisja Europejska chcą przyśpieszyć proces cyfryzacji gospodarki w UE, aby pobudzić wzrost gospodarczy i tworzyć nowe miejsca pracy. Angela Merkel, Francois Hollande i Jean-Claude Juncker spotkali się w poniedziałek wieczorem w Berlinie z szefami 20 koncernów europejskich zrzeszonych w European Round Table of Industrialists (ERT).

– Impet rewolucji cyfrowej można porównać z impetem pierwszej rewolucji przemysłowej – oświadczył Jean-Claude Juncker przed spotkaniem w urzędzie kanclerskim. Zapowiedział energiczne działania w celu stworzenia jednolitego cyfrowego rynku wewnętrznego w UE – To jeden z priorytetów KE. – zaznaczył.
Tylko 1,7 proc. europejskich firm korzysta z technologii cyfrowej najwyższej jakości, a 41 proc. przedsiębiorstw w ogóle nie korzysta z tej technologii. – Rozwój cyfrowego rynku wewnętrznego może zapewnić europejskiej gospodarce dodatkowy wzrost w wysokości 415 mld euro rocznie – powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej.
Kanclerz Angela Merkel wskazała, że rozwój cyfryzacji wymaga zarówno inwestycji, jak i ram prawnych, w tym ochrony danych. Szefowa niemieckiego rządu wyraziła ubolewanie, że UE nie wypracowała jeszcze wspólnego europejskiego stanowiska w sprawie cyfryzacji. – Jest nas 500 mln, możemy wiele zdziałać, jeśli będziemy działać wspólnie – powiedziała kanclerz.
Francois Hollande zwrócił uwagę, że europejskie firmy stoją przed dwoma wielkimi wyzwaniami – Jednym jest energetyka i klimat, a drugim cyfryzacja – wyjaśnił prezydent Francji. – Europa musi stać się liderem cyfryzacji, a warunkiem osiągnięcia tego celu jest stworzenie wspólnego rynku cyfrowego. – podkreślił.
Źródło: PAP, Money.pl
Zdjęcie: 
radiomerkury.pl