TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowy pomysł resortu cyfryzacji – jedno hasło i jeden login do wszystkiego

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają problem z zapamiętywaniem loginów i haseł dostępu. Ministerstwo Finansów pracuje nad tzw. węzłem krajowym, dzięki któremu każdy Polak będzie miał tylko jeden login i jedno hasło. Dzięki temu samemu zestawowi danych ma działać nie tylko np. bankowość elektroniczna. W ten sposób będzie można również zgłosić narodziny dziecka przez internet bez konieczności wizyty w urzędzie.
Wspomniany pomysł ma uprościć i zachęcić do korzystania z usług elektronicznych, także z e-administracji publicznej. Eksperci przekonują, że pomysł jest naprawdę wart uznania. Należy podkreślić, że z platformy usług administracji publicznej nadal korzystają tylko nieliczni obywatele. Znawcy tematu przekonują, że i tak każdy z nas stara się, aby każde z posiadanych kont miało podobne (lub takie samo) hasło czy login. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy np. bank wymaga od nas hasła składającego się z 8 liter i cyfry, a sklep internetowy już tylko z 6 liter.
Sposób działania węzła ma przypominać legitymowanie się dowodem osobistym. Każdy otrzyma unikatowy login i hasło, dzięki którym będzie istniała pewność, że danymi posługuje się właściwa osoba. Na zmianie mają zyskać głównie obywatele, bowiem załatwianie wielu spraw przez internet to spora oszczędność czasu.
Już w drugim kwartale tego roku przewidziana jest integracja takich stron jak: ePUAP, obywatel.gov.pl i Profil Zaufany. Do końca roku będą to: system emp@tia, biznes.gov.pl oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. W 2018 roku trafią tam wszystkie portale zintegrowane z Profilem Zaufanym, a dwa lata później – pozostałe, takie, które mają osobny system logowania.
Źródło: www.mf.gov.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...