TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowości od Google

Na dorocznej konferencji deweloperskiej Google I/O gigant zaprezentował przygotowywane przez siebie nowości. Konferencja przeznaczona jest przede wszystkim dla programistów. Ale prezentacja nowości w usługach i produktach Google mogą zainteresować każdego.

Sundar Pichai, CEO Alphabet wystąpiła na konferencji jako pierwszy. Przede wszystkim pochwalił dotychczasowe osiągnięcia Google jak przewidywanie powodzi i ostrzeganie przed nimi użytkowników smartfonów poprzez specjalny system powiadomień. Mieszkańcy Indii i Bangladeszu mogli dzięki temu odpowiednie wcześnie się ewakuować.

Inną tego typu usługą jest ostrzeganie przez Google mieszkańców Ukrainy o atakach rakietowych.

Ale zapowiedział też nowości, które gigant niebawem prowadzi na rynek.

Tłumacz Google (Google Translate) będzie mógł tłumaczyć z nowych 24 języków. Możliwe jest także tłumaczenie w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem dowolnej platformy z działającym Google Translate.

Google Maps zawiera już ponad 1,6 miliarda budynków oraz ponad 60 mln km dróg na całym świecie. Ponadto wzbogacona została o możliwości jakie dają zaawansowane techniki mapowania 3D i algorytmy uczenia maszynowego. Nowy tryb pracy to Immersive View. Pozwala wirtualnie wejść do restauracji i kawiarni, by obejrzeć animowane i wygenerowane przez AI z wykorzystaniem setek zdjęć wnętrze.

W Google Maps pojawi się również – nazwana przez Pichai Eco-friendli routing – funkcja nawigacji. Dzięki niej możliwy będzie wybór  trasy najbardziej ekonomicznej dla danego pojazdu.

Zmiany pojawią się również na YouTube. Będzie to automatyczne tworzenie rozdziałów w filmach czy możliwość transkrypcji tekstowej na platformach mobilnych. Nowością jest symultaniczne i w pełni automatyczne tłumaczenie napisów na 16 języków.

W Google Workspace możliwe będzie generowanie streszczeń i podsumowań długich dokumentów przez sztuczną inteligencję. Google Chat pozwoli wyróżniać ważne fragmenty rozmów. Google Meet wykorzystując AI stworzy automatycznie transkrypcję z podsumowaniem spotkania.

W Google Search pojawi się usługa Multisearch. Pozwoli ona na jednoczesne wyszukiwanie na kilka sposobów. W angielskiej wersji oprogramowanie pojawi się już w tym roku. Później trafi do użytkowników posługujących się innymi językami.

Asystent Google za pomocą kamer urządzenia na którym działa, analizuje gdzie kierujesz wzrok, czyta z ust, analizuje mimikę itp. Będzie wykonywał polecenia bez wywoływania lub odpowiadał na niepełne zdania.

Zaprezentowano także zdolności konwersacyjne algorytmów Google z wykorzystaniem sztucznej inteligencji LaMDA 2. Na razie funkcjonuje to jedynie w fazie testów.

Źródło: imagazine.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...