Nowości od Google

466
fot. Materiały prasowe

Na dorocznej konferencji deweloperskiej Google I/O gigant zaprezentował przygotowywane przez siebie nowości. Konferencja przeznaczona jest przede wszystkim dla programistów. Ale prezentacja nowości w usługach i produktach Google mogą zainteresować każdego.

Sundar Pichai, CEO Alphabet wystąpiła na konferencji jako pierwszy. Przede wszystkim pochwalił dotychczasowe osiągnięcia Google jak przewidywanie powodzi i ostrzeganie przed nimi użytkowników smartfonów poprzez specjalny system powiadomień. Mieszkańcy Indii i Bangladeszu mogli dzięki temu odpowiednie wcześnie się ewakuować.

Inną tego typu usługą jest ostrzeganie przez Google mieszkańców Ukrainy o atakach rakietowych.

Ale zapowiedział też nowości, które gigant niebawem prowadzi na rynek.

Tłumacz Google (Google Translate) będzie mógł tłumaczyć z nowych 24 języków. Możliwe jest także tłumaczenie w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem dowolnej platformy z działającym Google Translate.

Google Maps zawiera już ponad 1,6 miliarda budynków oraz ponad 60 mln km dróg na całym świecie. Ponadto wzbogacona została o możliwości jakie dają zaawansowane techniki mapowania 3D i algorytmy uczenia maszynowego. Nowy tryb pracy to Immersive View. Pozwala wirtualnie wejść do restauracji i kawiarni, by obejrzeć animowane i wygenerowane przez AI z wykorzystaniem setek zdjęć wnętrze.

W Google Maps pojawi się również – nazwana przez Pichai Eco-friendli routing – funkcja nawigacji. Dzięki niej możliwy będzie wybór  trasy najbardziej ekonomicznej dla danego pojazdu.

Zmiany pojawią się również na YouTube. Będzie to automatyczne tworzenie rozdziałów w filmach czy możliwość transkrypcji tekstowej na platformach mobilnych. Nowością jest symultaniczne i w pełni automatyczne tłumaczenie napisów na 16 języków.

W Google Workspace możliwe będzie generowanie streszczeń i podsumowań długich dokumentów przez sztuczną inteligencję. Google Chat pozwoli wyróżniać ważne fragmenty rozmów. Google Meet wykorzystując AI stworzy automatycznie transkrypcję z podsumowaniem spotkania.

W Google Search pojawi się usługa Multisearch. Pozwoli ona na jednoczesne wyszukiwanie na kilka sposobów. W angielskiej wersji oprogramowanie pojawi się już w tym roku. Później trafi do użytkowników posługujących się innymi językami.

Asystent Google za pomocą kamer urządzenia na którym działa, analizuje gdzie kierujesz wzrok, czyta z ust, analizuje mimikę itp. Będzie wykonywał polecenia bez wywoływania lub odpowiadał na niepełne zdania.

Zaprezentowano także zdolności konwersacyjne algorytmów Google z wykorzystaniem sztucznej inteligencji LaMDA 2. Na razie funkcjonuje to jedynie w fazie testów.

Źródło: imagazine.pl