Nowe warunki aukcji 5G na początku 2021 roku

605
fot. Pixabay

Na początku 2021 roku powinny zostać przedstawione nowe warunki aukcji 5G – powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski. Pojawią się „zobowiązanie pokryciowe”, czyli wytyczne dla operatorów związane z zasięgiem nowej sieci; dookreślone zostaną także kwestie związane z bezpieczeństwem.

– Stwierdziliśmy, że ze względu na zagrożenia i rolę, jaką będzie odgrywać sieć 5G w funkcjonowaniu państwa, te wymagania powinny być nie tylko na poziomie ustawy, ale także bezpośrednio w tym dokumencie – powiedział minister Zagórski. Dodał też, że w warunkach aukcji 5G ma się także znaleźć „zobowiązanie pokryciowe” dla operatorów. Marek Zagórski chce, aby zasięg sieci 5G był jak największy w najkrótszym czasie. – To druga z podstawowych przyczyn, które spowodowały, że postanowiliśmy zmienić wymagania i tym samym powtórzyć całą procedurę – dodał sekretarz stanu.

Konsultacje z operatorami rozpoczną się najprawdopodobniej w styczniu, sama aukcja ma być przeprowadzona w połowie przyszłego roku. Poprzednia została unieważniona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w czerwcu bieżącego roku, na mocy przepisów „Tarczy 3.0”.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa