TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowe dane Komendy Głównej Policji wskazują, że rośnie liczba przestępstw w e-bankowości

Coraz częściej celem ataków hakerów są użytkownicy bankowości elektronicznej. Komenda Główna Policji poinformowała, że w 2020 roku przestępstw związanych z e-bankowością było 6,7 tysiąca.

Tych prawie 7 tysięcy przestępstw dotyczy różnych aktywności w obrębie bankowości elektronicznej i różnych kanałów korzystania z konta m.in. phishingu. Liczba ataków z roku na rok rośnie. W 2018 roku było to 3,6 tysiąca, a w roku 2019 – 6,3 tysięcy.

Kolejną kategorią przestępstwa atakujących nasze konta jest skimming. Jest to instalowanie nakładki na bankomaty, co pozwala oszustom na odczytywanie danych zawartych na pasku magnetycznym karty. I chociaż wzrost tego typu przestępstw między rokiem 2018 i 2019 był znaczny (od 743 do 1415), to w 2020 roku ich liczba nieznacznie spadła (1406).

Dane przekazane przez KGP dotyczą jedynie przestępstwa, które są stwierdzone. W ogólnej liczbie nie znajdują się śledztwa w toku. Ponadto nie wszystkie przypadki zgłoszonych przestępstw opisywane są w katalogach odpowiednimi tagami (e-bankowość, phishing, skimming). Sprawia to, że realna liczba tych przestępstwa może być jeszcze wyższa.

Źródło: https://prnews.pl/

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...