TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Niebezpieczny SMS wart 1300 zł

Oszuści wysyłają SMS-y, w których informują o „nowym raporcie w bazie windykacyjnej”, w którym mają znajdować się imiona i nazwiska ofiar. Nabranie się na taką wiadomość może kosztować nawet 1300 zł.

Ostatnio cyberprzestępcy znaleźli wyjątkowo kreatywny pomysł na wyciąganie pieniędzy od ofiar. To SMS-y z informacją o tym, że dana znalazła się w „nowym raporcie w bazie windykacyjnej” czy też zagrożona jest wpisem na listę dłużników. W wiadomościach – dla ich uwiarygodnienia – znajdują się imiona i nazwiska ofiar, do których są wysyłane.

Chociaż samo kliknięcie w link jeszcze nie powoduje nieprzyjemnych konsekwencji, to jednak dalsze podążanie za instrukcjami oszustów może słono kosztować. Proponują oni, by zamówić raport i zapewniają, że przed otrzymaniem raportu nie ponosi się żadnych opłat. To przed, a co po?

Wtedy zamówienie raportu czyli zlecenia sprawdzenia nas w bazie windykacyjnej to koszty 1299 zł. Dlatego warto sprawdzać informacje zawarte w SMS-ach, a najlepiej nic nie klikać i nie zamawiać czegokolwiek, co pochodzi z niesprawdzonego źródła.

Skąd przestępcy mają dane?

Przestępcom łatwiej jest nabierać ofiary wykorzystując ich imiona i nazwiska. Takie SMS-y mają większa szanse wywołać właściwy efekt. Ale skąd mają te dane?

Prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to jakiś wyciek danych. W takich paczkach najczęściej znajdują się właśnie imiona i nazwiska oraz numer telefonu lub e-mail. To prosta droga do przygotowania oszustwa takiego, jak opisane.

Źródło: Niebezpiecznik.pl, komputerswiat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...