TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nie wszystko w internecie to prawda. Deepfake przed wyborami

W niedziele odbędą się wybory do parlamentu europejskiego. To bardzo ważny czas dla kraju. Ważny też z uwagi na cyberzagrożenia, które się pojawiają. Jednak każdy z nas powinien być ostrożny wobec tego, co spotyka w cyberświecie. Także z uwagi na rozwój technologii. Deepfake sprawia, że nawet własnym oczom nie zawsze można wierzyć.

Deepfake to technologia, która wprowadziła kłamstwo na nowy poziom. Pozwala ona stworzyć iluzję, że dane słowa wypowiada dowolnie wybrana osoba. Można w ten sposób sprawić, że jakiś polityk powie coś kompromitującego czy zachowa się w niewłaściwy sposób. Może to nie tylko zniechęcić do głosowania na danego polityka, ale takie działania prowadzone regularnie mogą w ogóle zniechęcić do udziału w wyborach.

Sposoby wykorzystania deepfake

Wykorzystując technologie deepfake można tworzyć treści, które spolaryzują społeczeństwo. W ten sposób politycy czy celebryci mogą być narzędziem, gdy powstaną fałszywe nagrania, na których wygłaszają oni skrajne opinie pogłębiające podziały, jakie naturalnie zauważamy w społeczeństwie. Takie podgrzewanie atmosfery społecznej i politycznej tuż przed wyborami, jest szczególnie niebezpieczne.

Deepfake pozwala też tworzyć nieprawdziwe wiadomości, które podszywają się pod oficjalne komunikaty. Chociażby dotyczące godzin głosowania, lokalizacji lokali wyborczych lub tego w jaki sposób należy oddać ważny głos. Może to doprowadzić do ingerencji w sam proces wyborczy.

Komu zagraża deepfake?

Tak naprawdę technologia ta użyta w niewłaściwy sposób zagraża wszystkim. Odbiorcy zostają zmanipulowani i nikt tak naprawdę nie może czuć się bezpieczny. Najtrudniej mają te osoby, które nie mają jak lub nie potrafią weryfikować fałszywych treści.

Pokrzywdzona jest też druga strona, czyli ci, których wizerunek wykorzystywany jest do manipulacji.

Dlatego w świecie, w którym technologia deepfake jest powszechna, nigdy niczego zobaczonego w internecie nie można być pewnym. Weryfikujmy informacje, sprawdzajmy prawdziwość nagrań. Nie dajmy się oszukać. Nie tylko w okresie przedwyborczym.

Źródło: CERT

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze